آمار فروش کمیک بوک در ماه دسامبر ۲۰۱۸ – غوغای عناوین دی سی و بتمنی که می خندد

در پایان سال ۲۰۱۸، طبق آمار و ارقام منتشر شده، با انتشار ۳۹۸ عنوان در ماه دسامبر، شاهد کمترین میزان انتشار کمیکِ ماهانه در سال ۲۰۱۸ بوده‌ایم. هم چنین، افت ۲۶ درصدیِ انتشار رمان های گرافیکی در مقایسه با تاریخی مشابه در سال گذشته، این موضوع را بیش از پیش تایید می کند.

اما بحث به همین جا ختم نمی شود، زیرا انتشارات دی سی تنها با انتشارِ ۵۲ کمیک در ماه دسامبر، عملکرد واقعاً کم سابقه‌ای را از خود نشان داده است؛ به طوری که از ماه فوریه‌ی سال ۱۹۹۱ تا به اینجا، چنین آماری از انتشار کمیک های ماهانه‌ی این انتشارات، گزارش نشده است. نکته جالب تر اینجاست که در هفته آخر ماه دسامبر، دی سی کامیکس برخلاف انتشارات دیگر (به دلیل سال نو و مرخصی کارکنان) هیچ عنوانی را منتشر نکرد. با وجود تعطیلی یک هفته‌ای و انتشار رقم پایینِ ۵۲ عنوان از ۳۹۸ عنوان، این انتشارات توانست ۵ رتبه‌ی اول پرفروش ترین های ماه دسامبر و در کل ۷ عنوان پرفروش ماه را به خود اختصاص دهد که عملکرد فوق العاده‌ای می باشد.

آمار فروش کمیک بوک

آمار فروش کمیک بوک در ماه دسامبر ۲۰۱۸

در صدر جدول پرفروش های ماه دسامبر، شماره‌ی اولِ مینی سریِ بتمنی که می‌خندد قرار گرفته است؛ عنوانی که توانست با نویسندگیِ اسکات اسنایدر و طراحیِ جاک، نسخه‌ای کاملاً متفاوت از داستان های بتمن را به تصویر بکشد.

در جایگاه دوم لیست، دومین قسمت از رمان گرافیکیِ بتمن: نفرین شده قرار دارد که حاصل همکاریِ برایان آزارلو و لی برمهو می باشد و نقطه‌ی شروعی بر عناوین بی حد و مرز دی سی در زیرشاخه جدید خود یعنی Black Label است.

اما در جایگاه سوم، کمیک بسیار مهمِ انتشارات دی سی یعنی قسمت هشتمِ ساعت قیامت حضور دارد؛ کمیکی که با نویسندگیِ جف جانز و طراحیِ گری فرانک، از آن می توان به عنوان کلیدی ترین کمیک انتشارات دی سی در این روزها یاد کرد.

و سرانجام جایگاه پنجم و ششم این لیست نیز به شماره های ۶۰ و ۶۱ از سری بتمن به نویسندگی تام کینگ تعلق دارد. سری محبوب، جنجالی و هم چنین پر حاشیه‌ای که همواره دارای بیشترین بحث ها در فضای مجازی بوده است.

اما پس از سلطه‌ی انتشارات دی سی در بین عناوین پر فروش، دو شماره‌ی پیاپی از سری مرد عنکبوتی شگفت انگیز به نویسندگیِ نیک اسپنسر از انتشارات مارول حضور دارد و با تصاحب جایگاه ششم و هشتمِ این لیست، باری دیگر محبوبیت خود را در بین خوانندگان ثابت می کند.

در بخش های دیگر لیست، شاهد حضور شماره پنجمِ سری جدید چهار شگفت انگیز به قلم دن اسلات، شماره‌ی سوم عنوان سالانه‌ی Batman Annual و هم چنین شماره‌ی نخست سری جدید و مورد انتظار شزم به قلم جف جانز هستیم تا بدین ترتیب، لیست ۱۰ عنوان پر فروش ماه دسامبر تکمیل شود.

آمار فروش گرافیک ناول

آمار فروش گرافیک ناول در ماه دسامبر ۲۰۱۸

در بخش رمان های گرافیکی و نسخه های جلدسخت، شاهد صدرنشینی جلد پنجم سری Paper Girls به قلم برایان کی. وان از انتشارات ایمیج هستیم. هم چنین در رتبه بعدی، آرک هشتم از سری بتمن به قلم تام کینگ با عنوان Cold Days حضور دارد. عناوین انتشارات دارک هورس، Boom و هم چنین مارول و دی سی، دیگر رتبه ها را تصاحب کرده‌اند و بدین شکل، پرونده‌ی سال ۲۰۱۸ را از نظر فروش رمان گرافیکی کامل می کنند.


به عنوان کلام آخر، با توجه به میزان فروش کمیک ها و رمان های گرافیکی مختلف در ماه آخر سال ۲۰۱۸، می توان امیدوار بود که این روند در سال جدید همواره بهتر شود و بخش کیفی کمیک ها جایگاه طبیعی خود را چه در بخش فروش و چه در عناوین آینده‌ی انتشارات مختلف پیدا کند.

12 نظرات
 1. آرمان صفا می گوید

  اگر خطا نکنم بتنمی که می خندد تو لیست پرفروش های سال ۲۰۱۸ هم هست.

  این که این شخصیت تو رویداد نتال نمرد و تصمیم گرفتن دوباره ازش استفاده کنن یکم عصبیم کرد ولی با خوندن این دوقسمت منتشر شده نظرم عوض شد. معلومه اسنایدر ایده داره براش و برا فروش نگهش نداشته.

  کلا اسنایدر بهترین اتفاقی بود که بعد از جف جانز برای دی سی افتاد. دست رو هرچی گذاشته طلا شده. از بتمن فوق العاده ی نیو ۵۲ تا متال و الانم که جاستیس لیگ. کلی ایده جدید وارد دنیای دی سی کرده.
  و چه شناخت عجیبی هم این آدم از جوکر داره و می تونه داستان خوب براش بنویسه. چون استفاده از جوکر خیلی سخته  یا عالی در میاد  داستان یا  اگه درکش نکنه نویسنده مزخرف خلق میشه.

  کمیک های ۲۰۱۸ اکثزشون مقدمه ای بودن برای سال ۲۰۱۹ و پایان سال بعد اگر همه چی خوب پیش بره یه تاپ لیست عالی رو می تونیم بنویسیم که رقابت توش حس می شه.

  فلش هم از بیست تای برنر کمکم داره وارد رده ی سی تا چهل میشه که خبر خوبیه برا هواداراش. یه امیدی میده که ویلیامسون رو به خاطر فروش کم بندازن بیرون.

  سوپرمن که معمولا جز بیست تای برتر هستو انصافا بندیس تا به اینجا عالی بوده. ولی شخصا کمیک های اکشن کامیکسشو بیشتر از سوپرمن می پسندم.

  فعلا دی سی داره رویه ی خوبی رو طی می کنه

  1. ارشیا بشیری می گوید

   اسنایدر از اون پدیده هاست که هر ۱۰ سال یکبار توی دی سی پیدا میشه، یه زمان گرنت موریسون و نیل گیمن و آلن مور اومدن (که بهش میگن تهاجم بریتانیایی ها) بعدش جف جانز اومد، الان هم اسنایدر سکان رو بدست گرفته.
   البته یه نکته‌ای هم هست که ممکنه کاربرا ندونن و اون اینه که لیگ عدالت اسنایدر همچنان پرفروشه، ولی خب معمولاً رتبه‌ی ۱۱ تا ۱۵ رو به خودش اختصاص میده. توی ماه دسامبر هم دو شماره پیاپی لیگ عدالت رتبه ۱۱ و ۱۳ رو داشتن اگه اشتباه نکنم.
   اسنایدر واقعاً خوب کار کرده تا اینجا، با تاثیر گرفتن از یه سری منابع و الهامات (مثل انیمیشن لیگ عدالت یا کمیک های کلاسیک لیگ عدالت آمریکا) و ترکیب شون با ایده های خودش، چیز جالبی درآورده.

   بندیس خیلی خوبه ولی من یکم سر سری سوپرمنش ناراحت شدم. نباید اون کار رو با جاناتان می کرد، خیلی حیف بود. اون رابطه‌ی والد-فرزندی با کلارک و لوییز خیلی حیف شد. حالا امیدوارم چیز خاصی نباشه و جاناتانِ کم سن رو برگردونه ولی اینکه حدوداً ۵ سال از تاریخچه یک شخصیت رو اینطوری به باد بدی جالب نیست، مخصوصاً وقتی که پتانسیل هنوز موجود باشه. توی سنی که جاناتان بود خیلی پتانسیل فراهم بود، تازه همین پارسال یه سری موفق به اسم سوپرسانز داشت. البته فعلاً باید ببینیم بندیس چیکار میکنه، از یه طرف یانگ جاسیتس میزنه و خب از یه طرف هم از این کارا میکنه 😑 (ولی خدایی موندم لوییز شماره های بعدی میخواد چه ری اکشنی نشون بده، همین الانش هم قاط زده! 😂 حالا فرض کن چه عذاب وجدانی بگیره سر اینکه پسرش رو با پدربزرگش تنها گذاشته…)

   1. آرمان صفا می گوید

    سر جاناتان راست می گی خیلی زیاده روی کرده ولی خوب داره می نویسه
    راستی شماره ی ۱۰۰۶ اشکن کامیکس رو که می خوندم یکی دوماه پیش دیدم صفحه ی آخرش رو یه ماشین زدم کرده.
    گفتم حاما چیز مهمیه که جای شخصیتای منفی رو ماشین تمرکز کرده طراح. هرچی فکر کردم چیزی به ذهنم نیومد. یه دفعه فهمیدم تنها ماشینی که منو یاد کمیک های سوپرمن میندازه هموتن تصویر شماره یک کمیک اکشن کامیکسه
    بعد مقایسه کردم دیدم ای بابا این که خودشه
    خیلی جالب بود که از یه چیز فراموش شده بخوای یه داستان مدرن درست کنی

 2. افشین عنایتی می گوید

  یعنی این ۲ تا شماره ی بتمنی که میخنده می ارزه به کل شصت و سه جلدی که تام کینگ نوشته

  احتمالا با این رویه این کتاب حتی از آینه ی سیاه هم بهتر بشه

  ران سوپرمن بندیس هم خوبه اما به نظرم اگه یکم در مورد red cloud یا روگول زار بیشتر توضیح بده بهتر میشه

 3. آرمان صفا می گوید

  انقد تفاوت بین اکشن کامیکس وسوپرمن وجود داره که انگار نه انگار کمیک های یه کاراکترن
  در حال حاضر سوپرمن بهترین زندگی شخصی رو داره تو کمیک های دیسی

  اینهمه گفتن خداست و نمیشه از زندگیش لذت برد همش رد شد.

   

  1. ارشیا بشیری می گوید

   علت این تفاوت بی نظیر به این خاطره که هر کدوم از این کمیک ها، روی چیزهای مختلفی تمرکز می کنن.
   سری سوپرمن روی خود سوپرمن و بُعد فضایی/کریپتونی زندگی کلارک کنت تمرکز می کنه
   سری کمیک های اکشن، روی متروپلیس و دیلی پلنت متمرکزه، واسه همین تفاوت خیلی خوبی ایجاد شده، همون چیزی که بندیس قولش رو داده بود.
   و آره، واقعاً در حال حاضر، بهترین زندگی شخصی توی کمیک های ابرقهرمانی، متعلق به سوپرمنه، البته به لطف توماسی و گلیسون و در درجه دوم بندیس، که چنین چیزی رو در طی ۳ سال عملی کردن. (بتمن و واندرومن و فلش و اینا که تعطیل، البته واندرومن بعد از اومدن خانوم ویلسون بهتر شده ولی هنوز خیلی ضعف داره)

 4. Amirv77 می گوید

  خب اولین کامنتم رو با این شروع کنم که خیلی خوشحالم یه سایت کمیکی فارسی پیدا کردم که بیشتر از نصف اعضاش شستشوی مغزی داده نشدن دی:

  احیانا آماری از JLD هست که چطور داره میفروشه؟به شخصه از خود JL هم بیشتر دوستش دارم و آخرین شماره اش به نظرم بهترین شماره اش تا به الان بوده

  1. Alireza می گوید

   به سایت خوش آمدید دوست عزیز امیدوارم از مقالات کمیک‌ها لذت ببرید 🙂  .راستش آمار فروش رو ندارم اما با نظرتون موافقم جاستین لیگ دارک عملکرد بهتری از لیگ عدالت  داشته اسکات اسنایدر برای بتمن واقعا عالی کار کرد اما برای لیگ عدالت در سطح تقریبا  خوبه البته این آخری‌ها داستان رو بهتر و جذابتر کرده.

    

  2. ارشیا بشیری می گوید

   اونم اوضاعش بد نیست، شماره ۶ توی ماه دسامبر رتبه ۳۹ رو داشت. (با فروش ۴۱ هزار جلد) ولی خب ببینید با وجود اینکه ایده های جیمز تاینیون خوبن ولی روایت داستانش جالب نیست، انسجام کافی رو نداره، چون توی داستانی که تعریف میکنه خیلی حاشیه میره.
   مثلا سری پیتر میلیگان که توش لیگ عدالت تاریک برای اولین بار خلق شد، همه‌ی خوبی ها رو با هم داشت. یعنی هم انسجام کافی داشت و هم نبوغ خوبی بکار برد و اومد شخصیت های جادویی دی سی رو پیش هم جمع کرد.
   تاینیون این کارها رو با همدیگه نمیکنه، بیشتر چسبیده به شخصیت پردازی، و به جاش ایده پردازی و روایت منسجم رو گذاشته کنار، برعکسش اسنایدره، که داره سعی می کنه هم منسجم باشه تا بتونه توی یه مسیر حرکت کنه و هم به شخصیت ها بپردازه.

   البته واقعاً قبول دارم شماره ۷ خیلی خوب بود و تاینیون از پتانسیل شخصیت ها خوب استفاده کرد، یه چندتای دیگه از شخصیت های جادویی دی سی رو هم برگردوند. ولی خب مشکل داره کارش، بخواد به موفقیت ادامه بده باید این مشکلات رو رفع کنه.

   پ.ن: ضمن اینکه بهت خوشآمد میگم، خوشحالیم که از سایت راضی هستید

 5. ارشیا بشیری می گوید

  البته یه نکته ای رو بگم
  این سه گانه‌ی عدالت، یعنی سری کمیک های لیگ عدالت، لیگ عدالت تاریک و لیگ عدالت اودیسه
  قرار بود با همدیگه پیش برن و در آینده هم نویسنده هاشون یعنی اسنایدر و تاینیون و ویلیامسون می خواستن براشون کراس اور بنویسن. منتها چندتا مشکل پیش اومد، یکی هماهنگ نبودن این سه نفر بود، دومی این بود که سری لیگ اودیسه با گم شدن قسمت های اولش، خیلی تاخیر خورد و با تاخیر ۴ ماهه منتشر شد؛ غیر از تاخیر هم خود ویلیامسون نتونست یه سری لیگ عدالت درست و حسابی با محوریت فضا و کیهان تحویل مخاطب بده و طراح هاش هم منسجم نیستن و هر یکی دو شماره (برای جلوگیری از تاخیر) عوض میشن. خلاصه اینکه سری ویلیامسون کلاً پر پر شد، بعید هم نیست کنسل بشه.
  تاینیون هم که انسجام نداره و توی روایت نتونست خیلی مایه بذاره و البته نسبت به اسنایدر خیلی کنده، اسنایدر الان رسیده به شماره ۱۶، تاینیون تازه رسیده ۷! ۹ شماره اختلافه، ضمن اینکه توی این ۷ شماره به غیر از آشنایی با شخصیت ها و همون بحث شخصیت پردازی که اشاره کردم چیز خاصی ندیدیم.
  در کل منظورم اینه که برنامه ریزی خوبی داشتن ولی چون هماهنگ نبودن و نتونستن توی عمل (حالا به دلیل کم کاری کردن یا عدم توانایی و بدشانسی و غیره)، اون برنامه رو اجرا کنن، کم آوردن
  ولی ای کاش این دو تا سری عدالت، یعنی لیگ تاریک و لیگ اودیسه مشکلات شون رفع می شد و مخصوصاً لیگ اودیسه توسط یه آدم درست و حسابی تر نوشته می شد. یه کسی مثل بندیس اگه می نوشت بهتر بود، چونکه اصلاً خود شخص بندیس برای لژیون ابرقهرمانان برنامه داره و از طرفی هم جف جانز داره توی ساعت قیامت، لژیون ها رو برمیگردونه، به نظرم اگه لیگ اودیسه با این مسائل یعنی ایده های بندیس در مورد سوپرمن/کریپتون (توی آرک یونیتی ساگا) یا  لژیون ها در ارتباط بود، می تونست یه پل ارتباطی خوبی بین این گروه ها با تیم اصلی لیگ عدالت باشه.
  تهش هم اگه این برنامه می گرفت، لیگ عدالت اصلی با بخش کیهانی و بخش جادویی دی سی، همه یکپارچه و هماهنگ می شدن و سطح کمیک های لیگ عدالت حداقل یکی دو پله نسبت به الان بالاتر می رفت.

  1. Amirv77 می گوید

   البته من یادمه یه سری کمیک های اسنیک پیک که دی سی میداد و برنامه های آینده اش رو مشخص میکرد؛از همون زمان no justice قرار بود که دوتا jl دیگه چند ماه بعد از از jl عادی بیان؟!این قضیه گم شدن اودیسه هم اصلا در جریان نبودم،چه اتفاقی افتاده دقیقا؟

   1. ارشیا بشیری می گوید

    آره، قرار بود در کنار JL اصلی، دو تا JL دیگه با محوریت جادو و کیهان منتشر بشه، به اسم دارک و اودیسه…
    البته اگه دقت هم کرده باشید توی اعضای این دو تا گروه، یک نفر از تیم لیگ عدالت اصلی، رهبر تیمه (توی لیگ تاریک که واندرومنه، توی لیگ اودیسه هم سایبورگه) ولی بقیه‌ی افراد تیم جدیدن یا جزء اعضای اصلی نیستن.
    نویسنده ها می‌خواستن با این کار هم هماهنگی لیگ عدالت با دنیای دی سی رو بیشتر کنن و هم سکان هدایت رو بندازن روی این سه سری، که نشد.

    قضیه لیگ اودیسه این بود که استفن سیجیک میاد دو شماره اول رو طراحی می‌کنه و تحویل دی سی میده ولی این دو شماره توی بایگانی دی سی گم میشه و دیگه هم نمی‌تونن پیداش کنن، از همین جهت سیجیک مجبور شد دوباره هر دو قسمت رو طراحی کنه و کمیک لیگ اودیسه به جای خرداد ماه (یا شاید هم تیر ماه بود، دقیق یادم نیست) تاخیر خورد برای مهر ماه، یعنی کل تابستون رو از دست دادن.
    ممکنه بگید فقط دو شماره بود، چیز خاصی نیست که سه ماه تاخیر بزنن، ولی دو تا شماره واسه یه طراح خیلی زیاده، الان همون دو تا رو اگه خرداد ماه و تیر ماه بیرون می‌دادن، سیجیک توی سه ماه تابستون می‌تونست حداقل ۳-۴ شماره دیگه بزنه، ولی مجبور شد همون دوتای اول رو باز طراحی کنه و شماره های بعدی رو بده به یکی دیگه.

ارسال یک پاسخ

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلا - فروش ویلا - ویلا شمال