حضور موثر عناوین مارول در مراسم بفتا و گرمی سال ۲۰۱۹

در شب گذشته، شاهد دو مراسم عظیم در حوزه‌ی سینما و موسیقی بودیم؛ مراسم بفتا که با عنوان آکادمی هنر های فیلم و تلویزیونِ بریتانیا شناخته می شود، و هم چنین مراسم سالانه‌ی گرمی که به برترین های دنیای موسیقی تعلق دارد.

همانطور که انتظار می رفت، فیلم های کمیکی و هم چنین موسیقی های مرتبط با آن ها در چندین بخش از این دو مراسم حضور فعالی داشته‌اند که در ادامه به معرفی و بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

در مراسم بفتا، شاهد حضور دو اثر اقتباس شده از شخصیت های انتشارات مارول بوده‌ایم. نخستین اثر حاضر، انیمیشن تحسین شده‌ی Spider-Man: Into the Spider-Verse است که توانست با کنار زدن رقیبان سر سخت خود، مقام برترین انیمیشن سال را تصاحب کند و باری دیگر ارزش های خود را به رخ دیگر رقیب ها بکشاند. از رقیب های این انیمیشن در این بخش می توان به انیمیشن شگفت انگیزان ۲ و هم چنین اثر تحسین شده‌ی کارگردان صاحب سبک، وس اندرسون یعنی Isle of Dogs اشاره کرد.

اسپایدرمن

اما پس از انیمیشن Spider-Man: Into the Spider-Verse نوبت به ساخته‌ی محبوب استودیو مارول در سال ۲۰۱۸، یعنی فیلم پلنگ سیاه می رسد تا باری دیگر جوایزی را از آنِ خود کند. این فیلم توانست در بخش بهترین جلوه های ویژه‌ی بصری و با وجود رقیبانی از جمله انتقام جویان: جنگ بی نهایت، First Man، Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald و عنوانِ Ready Player One این مقام را به دیگر افتخارات خود اضافه کند. جدا از بخش های اصلی، خانم لتیشیا رایت که ایفاگر نقش شوری در فیلم پلنگ سیاه به شمار می رود؛ در این مراسم به عنوان ستاره‌ی نوظهور سال انتخاب شد.

پلنگ سیاه

پس از اتمام مراسم بفتا، نوبت به مراسم سالانه‌ی موسیقی یا همان مراسم گرمی می رسد که با نامزد های متعدد خود، برترین عناوین مرتبط با دنیای موسیقی را مشخص کند.

نکته‌ی جالب توجه در این مراسم، بدون شک حضور تعجب آور موسیقی های مرتبط با فیلم پلنگ سیاه بود، که البته با حضور اشخاصی مانند کندریک لامار و لودویگ گورانسون چندان دور از ذهن به نظر نمی رسید. این فیلم در این مراسم، نامزد ۸ جایزه‌ی مختلف شد که نگاه کوتاهی به آن ها خواهیم داشت:

 • بهترین آلبوم سال
 • ترانه‌ی سال (All the Stars)
 • بخش بهترین ضبط سال (All the Stars)
 • بهترین اجرای رپ (King’s Dead)
 • بهترین ترکیب رپ/آواز (All the Stars)
 • بهترین آهنگ رپ (King’s Dead)
 • بهترین موسیقی متن رسانه های تصویری
 • بهترین ترانه‌ی نوشته شده برای رسانه های تصویری (All the Stars)

از بین تمامی این نامزدی ها، فیلم پلنگ سیاه و موسیقی های مرتبط با آن توانستند با اختصاص دادن دو عنوان به خود، عملکرد قابل قبولی از خود نشان دهند و بدین ترتیب استودیوی مارول، نخستین مقام گرمی خود را کسب کرد. اولین مقام کسب شده توسط این فیلم، در بخش بهترین موسیقی متنِ رسانه های تصویری بود که افتخار آن به آهنگساز سوئدی تبار یعنی شخص لودویگ گورانسون (آهنگساز موسیقی متن اصلی فیلم پلنگ سیاه) رسید.

لودویگ گورانسون

پس از عنوان بهترین موسیقی متن رسانه های تصویری، نوبت به بخش بهترین اجرای رپ می رسد تا باری دیگر رپر هایی همانند جی راک، کندریک لامار، فیوچر و همین طور شخص جیمز بلیک با قطعه‌ی King’s Dead نام استودیوی مارول و پادشاه واکاندا را به اوج برسانند. البته در این میان عده‌ای از طرفداران بابت این که فیلم پلنگ سیاه موفق به دریافت جایزه‌ی بهترین آلبوم سال نشد ناراحت‌ شدند و در فضای مجازی به بحث و گلایه پرداختند که این موضوع به تنهایی واکنش های ضد و نقیضی را توسط افراد حاضر در رسانه های مختلف در پی داشت.

کندریک لامار

در پایان باید امیدوار بود که این آثار در کنار دیگر آثار کمیکی ساخته شده در سال گذشته با شکست دادن رقبای خود در نود و یکمین مراسم اسکار، افتخارات دیگری را برای این ژانر کسب نمایند.

4 نظرات
 1. عادل اسلامی می گوید

  دوستان به دور از همه‌ی صحبت ها عجب گرمی مزخرفی بود! یعنی سال به سال وضعیتش داره بدتر می‌شه از همه‌ لحاظ، البته یک سری نامزد‌ها واقعا حقشون بود برنده بشن و شدن، ولی چیزی که به صورت پیشفرض توی بیشتر جوایز ثابت بوده زیاد وضعیت خوبی رو نشون نمی‌ده. دیگه وقتی جایزه‌ی بهترین البوم و ترکِ راک سال رو به بندِ گوست نمیدن حرفی برای گفتن نمی‌مونه واقعا D:

  ولی خب وقتی جایزه بهترین اجرای راک سال رو به کریس کرنل مرحوم دادن جای احترام داره…

  جدای این مسائل امیدوارم این آثارِ کمیکی در مراسم اسکار هم حرف هایی برای گفتن داشته باشن که قطعا در بخش های درستش دارن.

  1. Alireza Hadian می گوید

    

   امروز صبح آلبوم from the fires که بهترین البوم راک شد رو گوش دادم و.. بنظرم خیلی لایق این جایزه نبود! البته کیفیت نسبتا خوبی داشت ولی یکم بیش از حد شبیه لد زپلین بود و سخت میشد بهش گفت بهترین آلبوم راک سال. این آلبوم جدید بند گوست هم خیلی قوی نبود (بنظر من)، مخصوصا در مقایسه با بعضی از آلبوم های گذشته شون. متاسفانه بقیه اتار نامزد شده رو گوش نکردم و نمیتونم مقایسه کنم، ولی با اون وضع آلبوم اول فک نکنم بقیه شون هم چیز خاصی برای گفتن داشته باشن.

   از آثار موسیقی الکترونیک هم حرفی نمی زنم که فاجعه بودن!

   در مورد پلنگ سیاه هم خوشحالم که فیلم های کمیک بوکی دارن رشد میکنن و آروم آروم به فیلم های قوی و پرمایه نزدیک میشن، چون این فیلم ها با مخاطبین خیلی زیادشون میتونن رو افکار و سلیقه مردم راحت تاثیر بزارن و چه بهتر که این تاثیر، تاثیر خوبی باشه و باعث رشد مخاطب عام بشه. هر چند هنوز راه زیادی در پیش دارن.

 2. spider می گوید

  پلنگ سیاه اصلا و به هیچ عنوان  شایسته ی دریافت جایزه ی  بهترین جلوه های ویژه نبود.جلوه های‌ویژه فیلم با اینکه خوب بود ولی تو بعضی از جا ها مثل نبرد پایانی کلا تو ذوق و خوب کار نشده بود

  حق اونجرز تو بخش جلوه های ویژه خوردن کلا تانوس رو میدیدی باید جایزه تحویل میدادی

 3. Captain Steve Lover می گوید

  اهممممم،،،خب، نه راستش. بهترین جلوه ویژه نه. من بار ها هم قبلا بلک پنترو بهترین اثر ساخته شده از مارول استودیوز گفتم از نظر خودم. اما تنها ضعف فیلم واقعا جلوه های ویژه ی اکشن پایانی فیلم بود. واقعا بنظرم مستحق بهترین جلوه ویژه نیست. اینفینیتی وار جلوه های ویژه ی بینظیری داشت و به همراه لست جدای و فورس اویکنز و بلید رانر بنظرم بهترین جلوه ویژه چند سال اخیر سینمای بلاک باستری رو داشت ولی نتونست ببره، بعد بلک پنتر که ضعفش همین جلوه ویژه بود برنده شد. اوکی، نه خب راستش موافق نیستم. اما بلک پنتر قطعا لیاقت گرفتن جایزه برای موسیقی رو داره و موسیقی به شدت تاثیر گذار و خاصی داشت که کاملا با استایل و لحن فیلم جور بود.

  اول کریتیکس چویس اواردز، بعد گلدن تومیتو، بعد بافتا و حالا هم گرمی. ببینیم اسکارو چه میکنه.حداقل یکی دوتا رو از بین هفتا فکر میکنم میبره، حالا هرچی. ببینیم چی میشه.

  اینتو اسپایدرورس رو ندیدم هنوز ولی خب، مشخصه چیه دیگه. بیخیال. اسپایدرورس کاری کرده که پیکساری که همیشه ازش استقبال فراوان میشد تو مراسم های جوایز و نقد و نمرات با شگفت انگیزان ۲ امسال حرف زیادی برای گفتن نداره.

   

   

ارسال یک پاسخ

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلا - فروش ویلا - ویلا شمال