نقد فصل سوم سریال دردویل – Daredevil

رستگاری؛ موضوعی که فصل سوم سریال دردویل، مسیرِ دشوارِ رسیدن به آن را بررسی می کند، مسیری که در آن یک فرد احتیاج دارد تا قبل از هر چیز، خودش را بشناسد! با نقد فصل سوم سریال جذاب دردویل همراه ما باشید.

تذکر: این نقد حاوی اسپویلر می باشد.

سریال دردویل توسط شبکه نتفلیکس کنسل شد

بدون شک در دنیای کمیک، مت مورداک یکی از رنج دیده ترین قهرمان هاست؛ کسی که هرگز مادر خود را ندیده و پدرش نیز پس از یک مسابقه‌ی بوکس به ضرب گلوله کشته شده و او بالاجبار با زندگی در یک یتیم خانه، سختی های زیادی را تحمل کرده است. اما در این میان چیزی که مت مورداک را به قهرمانی که ما می شناسیم تبدیل کرده سختی ها و مشکلات زندگی اش نیست، بلکه اعتقادات و باور هایش است!

 باور به اینکه اعمال او و مبارزه اش با جنایتکاران و محافظت از مردم، وظیفه ای‌ است که خداوند با دادن توانایی های فوق بشری به او محول کرده، باوری که او را از دشوار ترین مراحل زندگی اش به سلامت گذرانده است؛ اعتقادی راسخ که به او توانایی شکست دادن سرسخت ترین دشمنانش را می دهد. اما چه اتفاقی می افتد اگر او تمام اعتقاد و باوری که ستون های زندگی خود را بر روی آن ها بنا کرده، از دست بدهد؟! چه اتفاقی می افتد اگر باور های شیطانِ محله‌ی  هلزکیتچن در سخت ترین لحظات عمرش مقابلش رنگ ببازند؟! این همان سوالی است که فصل سوم سریال دردویل حول محورش می چرخد و همگی پاسخش را می دانیم، این که یک فرد بدون چیزی که عمرش را صرف آن کرده و اهدافش را بر اساس آن تعیین کرده، خواهد مرد!

نقد فصل سوم سریال دردویل - Daredevil

داستان فصل سوم، دقیقاً لحظاتی پس از انفجار ساختمان میدلند سرکل در پایان سریال مدافعان آغاز می شود؛ جایی که مخاطبین شاهد آسیب دیدگی شدید مت مورداک هستند. به طوری که وضعیت جسمانی وی تا چند قسمت اول همچنان متأثر از این آسیب دیدگی هاست. شایان ذکر است که کارگردانان و عوامل سریال، از این آسیب دیدگی جسمانی به بهترین نحو ممکن استفاده می کنند و در چندین صحنه به کمک صداپردازی سه بعدی و نورپردازی  حرفه ای، این آسیب جسمانی را به تصویر می کشند. اما همانطور که بالاتر به آن اشاره شد، درد اصلی مت مورداک، آسیب های جسمانی نیست بلکه آسیب های روانی است که پس از حوادث اخیر، در طی مبارزه با گروه شیطانی هند به او وارد شده است و حالا دارند او را به سمت پشت کردن به خدا و دین سوق می دهند، و این موضوع برای فردی مثل او که در تمام عمرش در ورای تمام اعمالش، خدا را می دیده دقیقاً به معنای مرگ است، و حالا که مت مورداک مرده است، دردویل باید برای “تولد دوباره” خودش بجنگد.

این بار جنگ او با دیگران نیست بلکه او باید با خودش و گذشته اش دست و پنجه نرم کند. مسئله ای که به سادگی مشکل اصلی فصل دوم، که به حاشیه رانده شدن شخصیت مت مورداک بود، را حل می کند و به بازیگر توانایی مانند چارلی کاکس اجازه می دهد در نقش یک مرد سردرگم که همه چیزش را باخته خوش بدرخشد و بار دیگر اثبات کند که برای این نقش ساخته شده است!

نقد فصل سوم سریال دردویل - Daredevil

در کنار این ها، یکی از بارزترین و چه بسا بهترین مورد تمام این فصل، مکالمات و رابطه مت مورداک با راهبه ای به نام مگی است که خانم جوآن ولی نقشش را بازی می کند؛ راهبه ای که در واقع مادر مت مورداک است اما به دلایلی هرگز این حقیقت را به او نگفته است. همین مسئله، بستر حوادث و صحبت هایی را فراهم می کند که به خوبی، عقاید و فلسفه وجودی شخصیت دردویل و دلیل جنگیدن مت مورداک برای محافظت از دیگران را به نمایش می گذارد؛ علاوه بر این، صحنه ای که مت مورداک،حقیقت را درباره‌ی مادرش می فهمد بدون شک یکی از سه صحنه‌ی برتر این فصل است.

اما ماورای تمام این ها، بارزترین ویژگی رابطه‌ی این مادر و پسر، مشابهت هر دوی آن هاست. مادری که به دلیل اعتقادش به خدا، کودک شیر خواره‌ی خود را ترک می کند و به کلیسا بازمیگردد، و پسری که برای اعتقادات و باور هایش، تمام زندگی اش را به مبارزه گذرانده است و حالا که این پسر تمام اعتقادات گذشته اش را پوچ و توخالی می بیند، این وظیفه مادر اوست که به فرزندش راه درست را نشان دهد. مادری که به خوبی می فهمد گذشتن از همه چیز و همه کس، برای باورهای اساسی یک فرد، چه معنایی دارد.

نقد فصل سوم سریال دردویل - Daredevil

از شخصیت اصلی که بگذریم، در سمت دیگر سریال، ستاره‌ی فصل اول دردویل یعنی وینسنت دن آفریو قرار دارد که برای ایفای نقش ویلسون فیسک به عنوان خبیث اصلی بازگشته است؛ شخصیتی که در فصل اول سریال به دلیل پیشینه‌ی قابل درک خود، موفق شد توجه افراد بسیاری را به خود جذب کند. او علاوه بر نقش آفرینی بی نظیرش در فصل اول، توانست در نظر بسیاری از هواداران به یکی از بهترین اقتباس های کمیک بوکی تبدیل شود.

ویلسون فیسک، مردی که مدام در مورد کودکی خود صحبت می کند اما جامعه‌ی بی رحم و پدر سختگیرش هرگز به او اجازه ندادند که یک کودک واقعی باشد. ویلسون فیسک مردی است که از ابتدا مجبور بوده مرد باشد تا بتواند در مقابل دشواری های زندگی خود قد علم کند! و چه اتفاقی می افتد هنگامی که مردی همانند ویلسون فیسک که در تمام عمرش چیزی جز خشونت و سختی را به چشم ندیده، به درد عشق دچار شود؟! پاسخ ساده است؛ عشق به راحتی فردی را که در میانه‌ی راه منطق و جنون است به سمت جنون هل می دهد، و این جنون می تواند باعث و بانی هر اتفاقی باشد و  این دقیقاً چیزیست که در فصل سوم سریال دردویل به نمایش گذاشته می شود؛ نشان دادن ویلسون فیسک به عنوان مردی که حاضر است هر کاری انجام دهد تا به زنی که عاشقش است برسد.

نقد فصل سوم سریال دردویل - Daredevil

در کنار ویلسون فیسک، در فصل سوم دردویل، یک شخصیت خبیث دیگر نیز حضور دارد، و این شخصیت کسی نیست جز بن پویندکستر، مامور فدرالی که از کودکی دچار مشکلات روانی بوده و تا بزرگسالی از آن ها رنج برده است. او فردی است که در فصل سوم دردویل، توسط ویلسون فیسک، مورد سوء استفاده‌ قرار می گیرد؛ همین مسئله او را در مقابل مت مورداک قرار می دهد که سردرگم و پر از خشم به دنبال پیدا کردن راهی برای از میان برداشتن ویلسون فیسک است.

در این میان، به جرات می توان گفت، مبارزاتی که توسط این دو نفر شکل می گیرند، از نقاط عطف بخش های اکشن-مبارزه‌ای این سریال هستند. هم چنین شخصیت پردازی بن پویندکستر بسیار قابل توجه و راضی کننده است و باعث می شود پایه های شخصیت او برای تبدیل شدنش به بولزآی در فصل های آینده به خوبی فراهم شوند.

نقد فصل سوم سریال دردویل - Daredevil

با این وجود، فصل سوم سریال دردویل برخلاف فصل اول، در بخش شخصیت های کمکی، ضعیف عمل می کند و این دقیقاً ادامه‌ی روند فصل دوم سریال لوک کیج، فصل دوم سریال جسیکا جونز و فصل نخست سریال پانیشر است که در اعتلا و پرداخت به شخصیت های کمکی ضعیف عمل کردند.

دلیل اصلی ضعف شخصیت های کمکی در تمام سریال های مذکور را می توان در یک جمله بیان کرد، “مانور دادن روی شخصیت های اشتباه!” و این شخصیت اشتباه در فصل سوم سریال دردویل کسی نیست جز مامور ندیم، شخصیتی که می توان گفت در تمام سکانس های خود، خسته کننده ظاهر می شود و نه تنها با تم و لحن فصل سوم که روی خودشناسی متمرکز است هماهنگ نیست بلکه در بعضی از قسمت ها موجب اختلال در پیوستگی داستان نیز می شود. این دقیقاً همان کاری است که پیش از این شخصیت هایی مثل دینا مدانی و ماریا دیلارد با سریال های پانیشر و لوک کیج انجام دادند. از سوی دیگر، کارن پیج و فاگی نلسون نیز آن تاثیرگذاری فصل های قبل را ندارند و به دلیل زمان کمتری که به خود اختصاص داده اند، موفق نمی شوند از تمام ظرفیت های خود استفاده کنند؛ هر چند دبورا ان وول در نقش کارن پیج دوباره خوش می درخشد و شخصیتی را به ما نشان می دهد که همگی منتظرش بودیم. با این حال، باز هم نمی توان گفت که او دقیقاً همان قدری که مستحقش است در سریال حضور دارد.

نقد فصل سوم سریال دردویل - Daredevil

گذشته از بازیگری و مسائل داستانی؛ موسیقی نیز به روند صعودی خود ادامه می دهد و با وفاداری به اِلِمان های دو فصل قبلی، همچنان مخاطب را هیجان زده می کند. جان پاسانو با بهره گیری از فضای ناگهانی و سنگین فصل سوم، موسیقی متنی را تحویل مخاطب می دهد که سریال به آن احتیاج دارد؛ در کنار موسیقی، همانطور که بالاتر اشاره شد فیلمبرداری و صدابرداری نیز بسیار خوب و راضی کننده عمل می کنند تا فصل سوم سریال دردویل از لحاظ فنی در سطح بسیار خوبی قرار بگیرد.

و در پایان می توان گفت که شاید فصل سوم سریال دردویل یک اقتباس مو به مو از آرک داستانی بی نظیر Born Again نباشد، اما با استفاده از فاکتور های موفق این اثر، همان فضا و پیام را به سبک خاص خود به بیننده منتقل می کند و نشان می دهد که برای یک قهرمان، هیچ موضوعی فراتر از خودشناسی نیست؛ مسئله ای که بسیاری از مردم جوامع امروزی درگیر آن هستند!

8.3
وفادار و سرگرم کننده

Marvel's Daredevil - Season 3

 • ComicSquad 8.3
 • Metacritic 7.1
 • Rotten Tomatoes 9.4
6 نظرات
 1. Deadpool می گوید

  این فصل فوق العاده بود.البته هنوز هم به نظرم فصل اول جسیکا جونز بهترین سریال نتفلیکس مارول و فصل اول دردویل بهترین فصل سریاله اما باز هم دردویل ۳ به شدت خوش ساخت و درجه یک بود.برخلاف نظر شما کارکتر مامور ندیم با بازی خیلی خوب بازیگرش کارکتر جذابی بود‌.پایانش هم بدجور آدمو هایپ میکرد برا فصل چهارم

  1. شایان محمودی می گوید

   والا تا جایی که من دیدم و از کسایی که این فصلو دیدن پرسیدم کسی خوشش نیومده بود از ایجنت ندیم اون تم خانوادگی اصلا با تم سریال هماهنگ نبود و هرچند بازیگرش بازی نسبتا خوبی از خودش ارائه داد اون بازی به نظرم تو جای درستی استفاده نشد؛ به علاوه اینکه مت مرداک ورداشت همینجوری هویت مخفیشو فاش کرد براش اصلا قابل همذات پنداری نبود در کل اون وقتی که گذاشتن رو شخصیت ایجنت ندیم میتونست جاهای خیلی بهتری صرف بشه به نظر من؛ له هر حال نظر شمام محترمه.

    

 2. علی زراعت می گوید

  نقد خوبی بود هرچند من اصلا نقد نمی خونم ولی یه چیز نقد رو کاملا مخالفم. به نظرم ستاره سریال بعد از دردویل و فیسک مأمور ندیم بود. عالی بود مخصوصا اون جا که آدم خوبی شد و فهمید اوضاع تو fbi چقدر خرابه و عالی بود همکاریش با دردویل تعجب کردم اینو بردید نقاط ضعف اون سوال مأمور ندیم بهترین جمله کل فصل بود که می‌گفت چطور دوستای تو این همه مدت دردویل هستی و کار درست رو می کنی ولی ولت نمی کنن من دو دقیقه مثلت بودم و همه ولم کردن. به شخصه مرگش برام خیلی ناراحت کننده بود و اعصابم خورد شد. فقط یک شخصیت بود که اعصابم رو خورد کرد و گند زد تو قسمت ها آخر اونم زن فیسک بود. اون جا که گفت چرا ندیم رو نکشیم همون جا تو همه چی گند زد و باعث شکست شد حرکتش بی عقلی تمام بود فصل بعد این زن دیوونه فیسک رو یکی باید بکشه این واقعا احمقه صد شرف به خود فیسک . فیسک هرموقع میومد ترسناک بود و نقشش معرکه بود واقعا یه جورایی اگه زنش گند نمی زد کار دردویل برا همیشه تموم بود. دومین حرکت احمقانه که گند زد تو سریال بعد حرکت زن فیسک حرکت عجیب کارن پیج بود برای ملاقاتش با فیسک. واقعا این دو حرکت حماقت خالص بود و نشون داد این شخصیت ها چقدر احمقن. مادر دردویل هم حرکتش اشتباه بود که بچه رو ول کرد . به شخصه این فصل با ندیم ارتباط بر قرار کردم چون اگه من هم تو نیویورک و همچین دنیایی بودم یه آدم مثل ندیم میشدم و اینکه اخر تغییر شخصیت کرد حماقت ابتداش رو جبران کرد . مثل اون حرکت اون مرد کلیسایی که گفت همیشه میشه جبران کرد و نگفتن حقیقت به مت مرداک رو با اون جان فشانی و جمله آخرش جبران کرد و حرفش رو به عمل نشون داد. مبارزه پایانی با حضور فیسک و جنگیدن باحالش و هیکلی و مردونش و سبک مبارزه ها دردویل و پویندکستر که با پرتاب وسیله بود عالی بود ولی من از یه چیزی خیلی بدم اومد که نصف سریال تو کلیسا بود یه جورایی انگار تبلیغ مسیحیت بود و از این اصلا خوشم نیومد . کلا فصل سه سیاسی شده بود مثل همین قضیه که fbi دست فیسک بود و همین تبلیغ دین یه جورایی تیکه به دنیا الان بودن.

 3. محمد مسیح نیا می گوید

  ممنون از شایان عزیز بابت نقد بسیار زیباشون.

  این سریال واقعا خوش ساخت بود هرچند نسبت به فصل های قبلی زیاد مورد توجه قرار نگرفت. ولی همونطور که توی نقد هم گفته شد اقتباس کاملی از کمیک نبود ولی به چشم یک اقتباس آزاد اگر بهش نگاه کنیم واقعا در نوع خودش معرکه بود. در طول سریال شما از اول شخصیت داستان رو غرق در مشکلات و پیچ و خم های بعد از وقایع مدافعان میبینید. دور بودن از دوستان، مرگ الکترا، کَر شدن موقت و… بعد از مدتی قهرمان داستان دوباره روی پاهای خودش وایمیسته و اوضاع بنظر داره  خوب پیش میره ….تا اینکه دوباره مشکلات روی سر متیو خراب میشه….اگر بخوام این فصل رو در چند کلمه تعریف کنم میتونم بگم درست مثل یه نوار قلب میمونه !! ( آره مسخره است ولی همینطوره ) داستان همش در حال بالا و پایین شدنه !!

  پایان سریال واقعا جالب بود. یه نکته ای رو بگم….توی سریال وقتی ویلی جان تقه ی پویندکستر عزیز رو میزنه !! و دیوار رو با کمر مبارک وی گردگیری کرد….عملا این اتفاق در کمیک به نحوی دیگر نمایش داده میشه. وقتی بولزای/پویندکستر الکترا رو میکشه و مت متوجه میشه ، روی پشت بام های شهر با هم دعوا میکنند اما بولزای از بالای ساختمون میوفته اما مت دستش رو میگیره و میخواست نجاتش بده اما بولزای از اینکه دوباره توسط دردویل نجات داده بشه بدش میومد ( قبلا دردویل اون رو نجات داده بود ) و دست خودش رو آزاد میکنه ، سقوط میکنه و در نهایت فلج میشه. دیالوگی هم که توی ذهنش میگه خیلی معرکه است:

  You just got lucky, that’s all. I could’ve beat you. I almost did. Next time I’ll… Oh, sure. I know what you’re thinking. You’re thinking there won’t be a next time. You’re wrong, Daredevil. Dead wrong. Prison couldn’t stop me, and neither can this prison you’ve made of my body… My spine is shattered. I can’t feel my arms or legs. I can’t even talk. But man can I hate. I hate you more than ever. And that’ll be enough. No matter how many months and years it takes, I’m gonna put myself back together. And then I’ll come for you again. Just wait…

  تو فقط خوش شانس بودی فقط همین! من میتونستم دهنت رو صاف کنم تقریبا هم این کار رو کردم. دفعه ی بعد ،اوه … میدونم داری به چی فکر میکنی ! فکر میکنی دفعه ی بعدی وجود نداره ولی اشتباه میکنه بدجور هم اشتباه میکنی. نه تنها زندون نتونست من رو نگه داره بلکه این زندونی هم که تو برای بدن من ساختی هم نمیتونه این کار رو بکنه. ستون فقراتم شکسته،دست و پاهام رو حس نمیکنم حتی نمیتونم حرف بزنم، اما میتونم ازت نفرت داشته باشم. من بیشتر از همیشه ازت بدم میاد و همین کافیه!مهم نیست چند ماه و چند سال طول بکشه دوباره خودم رو جفت و جور میکنم و دوباره بخاطرت بر میگردم فقط صبر کن!!

   

 4. Arash moradi می گوید

  سلام.

  خیلی از سریالای کمیکی واقعا از‌پایه مزخرف و چرت هستند. چه از لحاظ فیلمنامه ای و نگارش از جانب نویسندگان آثارشون کم کاری ( گند کاری ) شده و چه در مرحله اجرا ناتوان هستند و بودند. نمونه اش رو میتونید در سریال های CW و حتی سریالای مارول مثل آیرون فیست ببینید.

   

  اما در این بین سریالا هایی ساخته شدن که واقعا نه تنهاارزش دیدن دارن بلکه گامی فرا تر نهادن و اررش تامل رو دارند ( نظیر‌ جسیکا جونر و لژیون و تا حدودی دردویل )

  درباره سریال دردویل هم باید بگم فصل سومش به لطف حضور تاثیر‌گذار کاراکتر های اصلیش همراه با خوش ساختی و قابل قبول بودن فیلمنامه اش و جذابیتی که از قبل داشت تونست نسبتا قوی بمونه و حتی از فصل دوم خودش پیشی بگیره

   

  از نقاط قوت و ضعیفی که داخل متن هست بگذریم میرسیم به یکی از بزرگترین ضعف های فصل سوم که من ندیدم کسی آنچنان بهش اشاره کنه و اونم اینه که عملا فصل سوم هیچ تاثیری رو سیر‌داستانی نداشته و حتی اگه بگیم وجود نداشته فرقی به حالش نمیکنه

  هشدار اسپویل …

  بدین صورت که ویلسون فیسک دوباره میره زندان و مت خوش و خرم بر میگرده پیش دوستاش

  از نظر من کشته شدن تاثیر گذار و یا به نوعی ایثارگری  یکی از شخصیت های مکمل مهم ( یکی از دو دوست مت ) میتونست این ضعف رو ناپدید کنه و نقطه عطف‌سریال باشه

   

  برای جلوگیری از تکرار اتفاقات و همچنین عدم  تکراری شدن فصل های بعد (‌که ظاهرا ساخته نخواهند شد ) نویسندگان اثر‌ میتونستن کاری کنن که در آخر فیلم مت مورداک با انجام عملی از نظرخودش و دیگران وحشتناک طوری که اتفاقی باعث کشته شدن یکی از کاراکتر های بولز ای ونسا یا فیسک بشه ( که کشته شدن فیسک معقول تره )

   

  اینطوری حتی تضاد هم ایجاد نمیکرد و دست نویسندگان رو برای فصل هایی که قرار بود بسازن باز تر میگذاشت در حالی که پایانش باز نبود

   

  از نویسنده این متن هم تشکر و قدردانی میکنم

  خسته نباشید

   

   

   

   

 5. sinadaredevil می گوید

  سلام.ممنون از نقد خوبتون. (حاوی اسپویل بخش داستانی)
  ولی مامور ندیم به نظر من فوق العاده بود.مخصوصا بازیگری جی علی.اصلا بیشتر شخصیت های سریال رو تو این فصل جوری نشون دادن و پردازش شدن که همشونو بتونیم درک کنیم.بتونیم خودمونو جای اونا بذاریم.علل خصوص مامور ندیم.به نظر من واقعا این فصل از هر نظر عالی بود.{به جز دو تا اپیزود که ایراد داستانی داشت و یه اپیزود که مربوط به پیشینه ی کارن پیج بود هرچند عالی ساخته شده بود ولی تو فرمت سریال نبود}در کل فوق العاده بود مخصوصا اون بخشی که دردویل تو صورت ویلسون فیسک داد میزنه و میخواد بکشتش ولی اینکارو نمیکنه.عالی ترین لحظه بود.متاسفانه با کنسل کردن این سریال بعد از سه  فصل عالی نشون میده که حتی تو غرب هم به شعور بیننده احترام نمیذارن.
  در آخر هم تشکر از نقد عالی و سایت توپتون.

ارسال یک پاسخ

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلا - فروش ویلا - ویلا شمال