نقد فیلم مرد مورچه ای و واسپ – Ant-Man and The Wasp

هفته ی پیش بود که بلاک باستر تابستانی مارول استودیوز، یعنی فیلم مرد مورچه ای و واسپ اکران شد و توانست نمرات نسبتا خوبی را از منتقدین دریافت کند و البته در باکس افیس نیز نسبتا موفق باشد و حالا با نقد و بررسی این فیلم در سایت کمیک اسکواد همراه ما باشید.

هشدار: این نقد حاوی اسپویلر های جزئی می باشد.

انت من

هنگامی که فیلم مرد مورچه ای که در سال ۲۰۱۵ اکران شد بسیاری انتظار داشتند که زنجیره ی موفقیت فیلم های استودیویِ فیلم سازی مارول شکسته شود و این فیلم که در میانه راه با جدایی کارگردان مشهورش ادگار رایت مواجه شده بود در باکس افیس و در نقد های منتقدان نتواند انتظارات را برآورده کند؛ با این حال اما فیلم مرد مورچه ای با نقش آفرینی پاول راد در نقش اسکات لنگ شگفتی ساز شد و توانست تبدیل به یک فیلم خاطره انگیز برای هواداران شود. و حالا در ادامه همراه ما باشید تا ببینیم آیا فیلم دوم از سری فیلم های مرد مورچه ای توانسته انتظارات را برآورده کند یا نه؟!

یکی از مهمترین کار هایی که مارول استودیوز و پایتون رید در فیلم نخست انجام دادند این بود که تصمیم گرفتند از اسکات لنگ استفاده کنند و هنک پیم را به صورت یک قهرمان بازنشسته نشان دهند، موضوعی که باعث شد بتوانیم شاهد یک رابطه ی خانوادگی بسیار خوب میان هر دو شخصیت و فرزندانشان باشیم که این مسئله یکی از بزرگترین نقاط قوت فیلم اول بود، علاوه بر این شاهد یک لحن فان و البته دوست داشتنی نیز بودیم که به خوبی با تم کلی فیلم ارتباط برقرار میکرد و یک فیلم یکدست و یکنواخت را تحویل مخاطب میداد.

انت من و واسپ

این دو نقطه ی قوتِ فیلم نخست درست به صورت مشابه و حتی به نحو بهتر در فیلم دوم تکرار میشوند، البته که پیچش های میان شخصیت هنک پیم و دخترش هوپ کمتر شده است و در کل هر قدر که شخصیت هوپ ون داین (که حالا به یک ابرقهرمان به نام واسپ تبدیل شده) نسبت به فیلم اول پیشرفت داشته و در کنار اسکات لنگ به عنوان یک بازیگر اصلی قرار میگیرد و میدرخشد؛ شخصیت هنک پیم افت محسوسی داشته و حتی در بعضی صحنه ها حضور او کاملا اضافی است. با این حال اما اوانجلین لیلی و پاول راد به قدری نگاه ها را متوجه خود میکنند و شیمی خوبی را از خود به نمایش میگذارند که کسی نمیتواند از بازیگران این فیلم شکایتی داشته باشد. لازم به ذکر است که شخصیت پردازی دختر اسکات لنگ، کَسی نیز نسبت به فیلم نخست پیشرفت خیلی خوبی داشته است و به خوبی از پس نقش آفرینی به عنوان یک دختر بازیگوش و البته باهوش برمی آید.

داستان فیلم در مورد درگیری هنک پیم و دخترش با یک شخصیت خبیث به نام گوست است که قصد دارد حاصل تلاش های آن ها برای دست یابی به یک تونل کوانتومی و نجات جنت (واسپ اصلی) را به تصاحب خود درآورد. علاوه بر شخصیت گوست ماموران اف بی ای نیز به دنبال هنک پیم و دخترش هستند. آن ها که پس از وقایع فیلم کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی هنک پیم و هوپ ون داین را نیز به چشم شریک جرم های اسکات لنگ میبینند برای دستگیری این دو از هیچ تلاشی فرو گذار نیستند. این مسائل در کنار یکدیگر پیوستگی خوبی ایجاد میکنند و داستان فیلم پیشروی خوبی دارد.

واسپ

اما مارول استودیوز در این فیلم پس از چند بار سنت شکنی به شیوه قدیمی خود بازگشته و ما در فیلم مرد مورچه ای و واسپ با یک شخصیت خبیث ضعیف مواجه هستیم، گوست در ابتدای فیلم پتانسیل خوبی از خود نشان میدهد و مخاطب منتظر این میماند تا انگیزه های خباثت او آشکار شود، و دقیقا همین مسئله ی آشکار شدن اهداف گوست به شخصیت پردازی او به عنوان یک خبیث آسیب میزند چرا که گوست (که در واقع دختر یکی از معروف ترین دشمنان مرد مورچه ای به نام کله تخم مرغی(!) است و در یک انفجار کوانتومی به قدرت هایش دست یافته) با انگیزه هایش نشان میدهد، بیشتر یک فرد گم شده است که درست را از غلط تشخیص نمیدهد تا شخصیتی که بتوان او را یک خبیث برای قهرمانان فیلم نامید. در پایان فیلم هم این مسئله به خوبی به مخاطب اثبات میشود که انگیزه های گوست برای خباثت بسیار ضعیف تر از آن هستند که بتوانند برای قهرمانان داستان چالش بزرگی ایجاد کنند.

از تمام این موارد که بگذریم به جلوه های ویژه و البته صحنه های اکشن فیلم میرسیم که در یک کلام فوق العاده اند! اکشن فیلم که بسیار طبیعی جلوه میکند و در بیشتر صحنه ها با بزرگ و کوچک شدن قهرمانان هم همراه است واقعا مخاطب را شگفت زده میکنند، به خصوص واسپ که با حرکاتش مخاطب را کاملا شیفته خود میکند. جلوه های ویژه نیز نه تنها نسبت به فیلم اول پیشرفت کرده است بلکه میتواند بدون اغراق عنوان یکی از خلاقانه ترین و جالب ترین جلوه های ویژه میان تمام فیلم های مارول استودیوز را به خود اختصاص دهد. پایتون رید بسیار هوشمندانه از قدرت ویژه ی قهرمانان فیلم بهره میبرد و موفق میشود صحنه های تعقیب و گریز بی نظیری را توسط یک ماشین کوچک شونده خلق کند که واقعا در نوع خود جالب است. بزرگتر از همه این ها تغییر اندازه ی قهرمان ها در سکانس های مختلف فیلم است؛ مانند جایی که اسکات لنگ در خلیج خود را به یک غول ۹۰ فوتی تبدیل میکند و یا مبارزه ی واسپ با افراد یک تاجر بازار سیاه به نام سانی برچ درون آشپزخانه که بسیار حرفه ای ساخته شده است.

انت من و واسپ

یکی از ایرادات فیلم قبلی عدم وجود رمانس و صحنه های احساسی خوب بود که در این فیلم این ضعف به نحو احسنت برطرف میشود، چه از اسکات لنگ و هوپ ون داین با شیمی بامزه و البته دوست داشنی شان گرفته تا تلاش های هنک پیم برای نجات جنت در دنیای کوانتومی و حتی پیشینه شخصیت گوست؛ یکی دیگر از ایراد های فیلم مرد مورچه ای و واسپ این است که داستانی بیش از حد قابل پیشبینی دارد و هیچ مسئله ای در فیلم نیست که بتواند ذهن مخاطب را به خود مشغول کند و یا معمایی که برای پاسخ آن احتیاج به صبر کردن باشد، این مسئله به تنهایی یکی از مهمترین عوامل بازدارنده فیلم از تبدیل شدن به یک فیلم عالی است که البته با یک شخصیت خبیث ضعیف همراه شده و مبدل به بزرگترین ضعف های بلاک باستر تابستانی مارول استودیوز میشوند.

علاوه بر این بد نیست به این موضوع هم اشاره شود که بعضی از بازیگر های فیلم آن زمانی را که برای شخصیت پردازی بهتر در طول فیلم نیاز دارند را به دست نمی آورند، لارنس فیشبرن در نقش دکتر بیل فاستر نمونه بارز این مسئله است، عملا بود و نبود او در فیلم تفاوت خاصی را ایجاد نمیکند! موسیقی متن فیلم هم در بعضی قسمت ها مانند بخش آغازین فیلم خوب عمل میکند اما در صحنه های اکشن پیوستگی و هماهنگی لازم را با فیلم ندارد و این مسئله هم ظرفیت این را داشت که خیلی بهتر شود.

انت من و واسپ

اما با این وجود فیلم مرد مورچه ای و واسپ در حد و اندازه خود و شخصیت هایی که در آن ایفای نقش میکنند بسیار فیلم خوب و سرگرم کننده ای است و علاوه بر اینکه اوانجلین لیلی با نقش آفرینی خوبش در نقش واسپ نوید یک ابرقهرمان زن فوق العاده را برای فیلم های آینده مارول استودیوز میدهد، با مانوری که فیلم بر روی میکرو ورس یا همان دنیای کوانتومی میدهد و البته صحنه ی بعد تیتراژ میخکوب کننده اش زمینه را برای استفاده های بیشتر از این جهان ناشناخته در فیلم های آینده مارول فراهم میکند.

7.7
هیجان انگیز و سرگرم کننده
 • ComicSquad 7.4
 • Rotten Tomatoes 8.6
 • Metacritic 7
5 نظرات
 1. Captain Steve Lover می گوید

  خب اول از همه تشکر از نویسنده بابت نقد خوبشون؛ کاملا بی طرفانه و منصفانه ؛همه ی ایراداتی که گرفتید درست بود و نقاط قوت هم گفتید و اونا هم درست بود(فقط یه مورد رو مخالفم که حالا جلو تر میگم).

  ………

  فیلم مرد مورچه ای و واسپ پیشرفت محسوسی به نسبت قسمت نخست داشته و پایتون رید ثابت کرد بدون فیلمنامه ی ادگار رایت هم میتونه یک اثر بسیار خوب و قابل قبول تحویل بده.

  نقاط قوت فیلم شخصیت واسپ؛انت من ؛ اکشن و جلوه ی ویژه و البته تم خانوادگی فیلم هست؛ از رابطه ی اسکات با کسی تا هنک با هوپ تا جنت با هنک تا بیل با گوست و… همه ی فیلم دور روابط خانوادگی میچرخه و فیلم جاه طلبانه ای نیست؛داستان فیلم روی نابودی یا تسخیر دنیا یا جامعه یا یک کشور نیست؛داستانی بسیار کوچک از دنیای وسیع McU رو روایت میکنه؛

  یک پدر و دختر که قصد باز گرداندن زن خانواده رو که سال هاست در دنیای کوانتوم زندانی شده دارن؛و تو این راه با مشکلاتی مواجه میشن…

  فیلم از هیچ نظر قابل مقایسه با آثار عالی مارول استودیوز نیست؛ بجز جلوه ویژه که بنظرم حتی با محافظان کهکشان و دکتر استرنج هم در زمینه جلوه ویژه قابل مقایسه هست؛ و البته سکانس های اکشن که بازم برخی از بهترین سکانس های اکشن رو داره…

  اوانجلین لیلی که من به شخصه بنظرم یکی از معدود اشتباهات مارول برای نقش یک شخصیت بود؛ تو این فیلم تقریبا نظرمو عوض کرد و خیلی بهتر از قسمت قبل بازی کرد.

  ضعف های فیلم هم؛ بزرگترین ضعف فیلم اینه هیچ پیچش و سورپرایزی برای بیننده وجود نداره؛چه تو دیالوگ؛ چه تو داستان و چه تم اکشن فیلم؛ یعنی تریلر ها تقریبا همه ی سکانس های اکشن رو لو دادن و داستان هم خیلی سادس. هرچند من به شخصه انتظار ندارم از شخصیت مرد مورچه ای یه فیلم خیلی پیچیده ببینم.

  یکی دیگه از ضعف های فیلم بیل فاستر و هنک پیم هستن. که اصلا زمانی برای درخشیدن ندارن و حضورشون کلا اضافه است و شخصیت های بیخودی هستن.

  و سومین و بزرگترین ضعف فیلم هم بنظرم ریتم کند فیلم هست که کمی حوصله سر بر میشه برخی جاها.

  اون موردی که گفتم موافق نیستم مربوط به شخصیت گوست هست؛ یعنی راستش درسته که گوست به هیچ وجه ویلین عالی ای نیست؛ اصلا ویلین نیست بهتره بگیم یه آنتا گونیست هست؛ ولی خب بهرحال یک شخصیت منفی قابل قبول بود.

  یعنی به خوبی قهرمانان رو به چالش میکشید؛بازیگری خوبی داشت؛انگیزه هاش ازش یک خبیث نسبتا سمپاتیک میساخت؛

  نمیخوام بگم خبیث خیلی خوبی بود؛ ولی قابل قبول بود؛چیزی نیست که من بخوام با کیلمانگر و ثانوس و لوکی مقایسش کنم…

  اما اگر برای فیلم نقطه ی قوت نبود ولی خدایی ضعف هم نبود.

  و اما در نهایت ستاره ی فیلم و کسی که فقط بخاطر اون فیلم رو خواهید دید….مستر لوییس!!! بله لوییس بزرگ?! لویس واقعا فان ترین و باحال ترین شخصیت مکمل در کل ژانر ابرقهرمانی حال حاضر هست و هیچ شخصیت مکملی شما رو مثل لوییس و دوستاش نمیخندونه؛لویس در هر سکانسی که حضور داره فیلم رو به تسخیر خودش در میاره و اصلا وقت نمیکنید به چیز دیگه ای توجه کنید وقتی لوییس با اون لحجه ی باحالش وارد فیلم میشه…واقعا امیدوارم مارول در آینده بیشتر از این شخصیت استفاده کنه چون من دیگه دارم از فن کپ بودن در میام و به فن لوییس تبدیل میشم?.

  گذشته از این حرفا؛در مجموع بگم فیلم مرد مورچه ای و واسپ فیلم بسیار خوبیه و اون چیز هایی که میخواید توی یک فیلم مرد مورچه ای ببینید رو نشون میده و انتظارات رو برآورده میکنه و قسمت اول بهتر است؛ اما این فیلم از ۲۰ فیلمی که مارول داده به هیچ وجه نمیتونه جزو ۱۰ فیلم برتر باشه. یعنی راستش من تو رنکینگ خودم رتبه ی ۱۲ میزارمش ؛خیلی فیلم خوبیه ولی واقعا نمیتونه جزو Top10 مارول باشه؛برای هرکس…

  ……….

  در مورد فروش فیلم هم بنظرم مثل محافظان کهکشان ۲ یه پرش ۴۰‎٪ ای به نسبت قسمت قبل بکنه…محافظان کهکشان از ۷۷۵ به ۸۶۵ پرید؛ اگه مرد مورچه ای هم همینطور باشه؛ که احتمالا خواهد بود؛ با توجه به اینکه قسمت اول انت من ۵۲۰ میلیون در سراسر جهان فروش کرد؛ این فیلم حدود ۵۹۰ تا فروش جهانی خواهد داشت که کاملا کافیه…فیلم های انت من کم هزینه ترین فیلم های mcu هستن و کم ترین بودجه ی ساخت رو بین فیلم های مارول دارن؛ وقتی کوچیک ترین فرانچایز شما فروش داخلی ای بین۱۷۰-۲۰۰ میلیون و فروش جهانی ای بین ۵۰۰-۶۰۰ میلیون داره؛همین خودش خیلیه.

   

  بازم تشکر از نقد خوب شما

 2. بهنام احمدی می گوید

  قبل از هرچیز یه خسته نباشید جانانه میگم به شایان محمودی عزیز و واقعا هرچی از تلاش و استعداد و درک و فهم ایشون بگم کم گفتم. پشت سر هم خبر و مقاله و نقد و ترجمه کمیک و… من که باید تعظیم کنم.

  خب در مورد فیلم… یه فیلم “خوب” دیگه از مارول استودیوز. منظورم اینه که مثل تمام فیلمهای قبلی از یه سری چارچوب‌ها خارج نمیشه و بدون اینکه بخواد کار خارق العاده‌ای بکنه و لقمه رو دور سرش بچرخونه، با رعایت یه سری اصول ساده میاد داستانشو تعریف میکنه و میره… همونطور که پیشبینی میکردم یه فیلم سرگرم کننده با صحنه‌های اکشن جالب و درخشش اوانجلین لیلی در نقش واسپ. منتظر کیفیت بلو ری میمونم. قسمت قبلی رو دوست داشتم و این قسمت جدید هم مطمئنا در همون حد و یا بالاتره و بازیگرای خیلی خوبی هم داره و ارزش دیدن رو داره.

  نقد شایان هم مثل همیشه خوب و حساب شده و منصفانه بود. دستش درد نکنه. منتظر نقد فیلمای بعد مثل ونوم و آکوامن هم هستم شایان جان ؛)

   

 3. Comicbaz می گوید

  سلام،ممنون از آقا شایان برای نقدش،من تمام نقدهای کمیک اسکواد رو خوندم و این نقد یکی از بهترین نقدهایی بود که من تا به حال خوندم،چون همه چیز خلاصه و مفصل بود و البته تمام نکاتی که لازم بود رو گفتید،ممنون از آقا شایان??????من فیلم رو ندیدم اما دوست دارم ببینم؛من مرد مورچه ای(antman)رو دیدم و دوست دارم دنباله اش هم ببینم،مطمئنا مرد مورچه ای و زنبورک(antman and the wasp)خیلی قشنگ تر از قسمت قبلیش هستش?????

 4. gamno می گوید

  ممنون که بلاخره این سایت خوب کمیک  رو ایجاد کردین اکه میشه بیشتر لیست بزارین مثلا لیست قویترین شخصیت های dc

   

  ولی خب امیدوارم اون سایتی که امیدوارم بدونید کودوم میگم یه مقاله نزنه که ۲۰ باری که کمیک اسکواد از رو ما تقلید کرد

  1. Arya3fff می گوید

   آره منم با این مقاله موافقم . بنظرم میتونه خیلی مفید باشه .

ارسال یک پاسخ

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلا - فروش ویلا - ویلا شمال