کمیک اسکواد مرجع کمیک بوک و گرافیک ناول

کمیک ساعت قیامت – شماره یک ترجمه شد

پس از انتشار کمیک «جهان دی‌سی تولد دوباره‌» (DC Universe Rebirth) که در آن جهان دی‌سی به تولدی دوباره دست پیدا کرد و تقریباً به حالت قبل از رخداد «فلش پوینت» برگشت؛ اعلام شد که در پس پردۀ جریان مربوط به تغییر تاریخچه‌ی جهان دی‌سی در داستان‌های سری The New 52، یک شخص مرموز قرار دارد و او کسی نیست جز دکتر منهتن (Dr. Manhattan) که یکی از شخصیت های کمیک بوک معروف و تحسین شده‌ی «نگهبانان» (Watchmen) می‌باشد. پس از وقایع داستان «نگهبانان» که در دهه‌ی هشتاد میلادی و در دنیایی جدا از جهان اصلی دی‌سی جریان داشت، ظاهراً دکتر منهتن دست به اقدامات عجیبی زده است.
در اثر جدید جف جانز و گری فرانک به نام «ساعت قیامت» (Doomsday Clock)، قرار است که یک سری رازها در دنیای دی‌سی فاش گردد، و از همه مهم تر گروه «نگهبانان» احیاء و به دنیای اصلی حال حاضر دی‌سی ملحق شود که این یک اقدام جسورانه از سوی دی‌سی و جف جانز به حساب می آید.
در این داستان، از قرار معلوم شاهد تقابل «سوپرمن» با «دکتر منهتن» (نبرد بین قدرتمندترین افراد در عالم کمیک!) خواهیم بود. هم چنین همکاری «لکس لوثر» و «آزیماندیاس» (شخصیت ضد قهرمان داستان «نگهبانان») که هر دو باهوش ترین انسان‌های دنیای خودشان هستند و البته رویارویی «بتمن» با «رورشاک» (پارتیزانِ خشن داستان «نگهبانان») که در اصل تداعی گر تقابل برترین پارتیزان ها و کارآگاهان دنیای دی‌سی می باشد.
همه اینها به خودی خود می توانند جذاب ترین لحظات را برای هواداران دی‌سی به ارمغان آورند. پس شما را به این ماجراجوئی جدید در جهان دی سی دعوت می کنیم…

ساعت قیامت
قسمت اول

عنـوان: ساعت قیامت – قسمت اول

انگلیسی: Doomsday Clock 01

سال انتشار: نوامبر ۲۰۱۷ – آذر ۱۳۹۶

نویسنده: جف جانز

طراح: گری فرانک

متـرجم: بهنــام احمــدی

ادیتـور و گـرافیست: آریــان نعـمتـی

درجه سنی: ۱۵+ (Teen Plus)

امتیاز از (comic book roundup): ۸.۵/۱۰

امتیاز از (good reads): ۴.۱/۵

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

امتیاز شما به مطلب

دوست داشتم: 41
دوست نداشتم: 0
میانگین امتیازات: 41

3 دیدگاه در “کمیک ساعت قیامت – شماره یک ترجمه شد

نقد و بررسی شماره اول کمیک ساعت قیامت
سال های ساله که تو دنیای کمیک از هر کسی میپرسی به نظرت بهترین کمیکای تاریخ چیا هستن یکی از گزینه هایی که به احتمال خیلی زیاد میشنوی شاهکار جاودانه آلن مور یعنی کمیک واچمن ه کمیکی که خیلی از منتقدین کمیک اون رو به عنوان بهترین کمیک تاریخ صنعت کمیک می شناسن.
ولی یکی از بارز ترین ویژگی هایی که کمیک های نگهبانان و شخصیتاش داشتن این بود که هرگز وارد دنیای دی سی نشدن و انصافا همیشه خدا فانتزی خیلی از طرفدارا این بود که شخصیتایی مث رورشاک و دکترمنهتن رو در کنار بقیه قهمانای محبوب دی سی ببینن و البته مساله ای که دیگه آرزو نیست و حالا به دست نویسنده اسطوره ای دو دهه اخیر دی سی یعنی جف جانز به حقیقت پیوسته.
اولین باری که اعلام شد دی سی قراره این کمیکو چاپ کنه خیلی از هواداران دو آتیشه سری اصلی واچمن دادشون رفت هوا که ای دارید به اثر و میراث اسطوره ی ما آلن مور دست درازی میکنید ولی باید بگم این کمیک هر چیزی بود به جز دست درازی..
داستان کمیک ۱۲ قسمتی ساعت قیامت بی نظیر شروع میشه شروعی که از همون ابتداش یه جورایی آدمو یاد تم و حال هوای کمیکای واچمن میندازه یه ادای احترام ظریف توی آغاز کمیک که کاملا به مخاطب تفهیم میکنه این کمیک دست درازی به میراث آلن مور نیست گسترش میراثشه! تک تک دیالوگایی که ابتدای کمیک بیان میشن آدم رو به فکر فرو میبره همون لحظه ای که اخبار داخل کمیک از جلوی چشمام رد میشد یه لحظه تصور میکردم این کمیک چقدر داره .قشنگ اشاره میکنه به چیزایی که ما تو زندگی حال حاضر خومونم باهاش درگیریم و البته که خودمونو زدیم به بی خبری این اتفاق که یه کمیک هم بتونه داستانشو زیبا روایت کنه و هم بتونه خودشو به دنیای واقعی بیرون کمیک تطبیق بده مساله ای ه که تو هر کمیکی دیده نمیشه و اینجا با قلم شیوای جف جانز میسر شده. خود داستان هر لحظه یه سورپرایز همراه خودش داره چه لحظه ای که آزمندیاس ظاهر میشه و چه لحظه ای که رورشاک خودشو نشون میده و کلیدا رو از دسترس زندانی خارج میکنه هم صحنه هایی هستن که میتونن هرفردی رو که طرفدار کمیک باشه به وجد بیارن پس این از بخش داستان و نویسندگی که به نظر من بی شک نمرش ۱۰/۱۰
از طرف دیگه مساله طراحی های کمیک مطرحه که به نظر من گری فرانک واقعا خیلی خوب از پسش بر امده هر جند که من به شخصه زیاد با فرانک حال نمیکنم ولی اینجا تو تمام صحنه ها تونسته خودشو با لحن کمیک و تم خاصش هماهنگ کنه مساله ای که باعث میشه مخاطب بیشتر جذب این کمیک زیبا بشه.
اما از این ها که بگذریم میرسیم به ادیت و ترجمه.
اول در مورد ادیت بگم که فک کنم همون دو صفحه روزنامه اخر کمیک کافیه تا سختی کار آریان و وقتی که گذاشته و زحمتی که برای این کمیک کشیده مشخص بشه(و صد البته میگم کاری رو تحویل داده که تو هیچ جای دنیای پید نخواهید کرد.
ترجمه رو هم فقط میتونم بگم بی نظیر بود اصن فک نمیکنم از کمیکی که بهنام مترجمش باشه چیزی جز این انتظار بره.
ممنون از هر دو عزیز و تمام عزیزانی که برای آماده شدن این کمیک زحمت کشیدن من که به شدت منتظر قسمتای بعدیشم.

با سلام
خیلی ممنون که این کمیک شاهکار رو ترجمه کردید. من که واقعا لذت بردم از این کمیک!
مخصوصا با ترجمه ی اقای احمدی و ادیت اقای نعمتی که واقعا عالی هستن. داستان واقعا عالیه و یک پیچیدگی خاصی داره.
فقط یک سوال برام ایجاد شد اولین دیالوگ کمیک که میگه ۲۲ نوامبر ۱۹۹۲ یعنی این اتفاقات تو همون سال افتاده یا این که در زمان حال دی سی یا…
لطفا جواب بدید من واقعا گیج شدم
خب بریم سراغ داستان:
داستان واقعا خوب شروع میشه همونطور که اقای جف جانز هم گفته بود صفحه ی اول نمایان گر داستان هستش. مانند شماره ی یک کمیک واچمن که تو همون صفحه ی اول تو یه پانل ۷ یا۸ تایی داستان و فضای داستان رو برای ما بازگو کرد.
واقعا هم حجم مطالب سنگین بود و زیاد بود و البته کیفیت ترجمه و ادیت هم عالی بود مخصوصا اون سه چهار صفحه ی پایانی کمیک که دو صفحه روزنامه بود و واقعا دوستان خیلی خوب از پس این دو صفحه براومدن(از نظر پاک کردن تصاویر یا ادیت و ترجمه که واقعا استادانه بود).
خب……برسیم به نمره:
نمره به نویسنده ی داستان یعنی جف جانز که اگه با همین دست فرمون بره میزنه رو دست نیل گیمن و الن مور که به ترتیب کمیک های شاهکاری به نام های سندمن و واچمن رو نوشتن. جانز توی این قسمت خیلی خوب از پس ورود شخصیت ها و شخصیت پردازی و اینا بر اومد علاوه بر اون کاملا مارو (یا شاید من رو) برای شماره بعدی مشتاق میکنه. پس با این حساب نمرش از ۱۰، ۱۰ هستش.
نمره به طراحی : من خودم از طراحی های فرانک خوشم میاد و بهش از ۱۰ ۱۰ میدم البته ناگفته نماند از پس این کمیک خیلی خوب براومد.
نمره به ترجمه و ادیت هم از ۱۰ صد در صد ۱۰ هستش.
بیصبرانه منتظر شماره های بعدی هستم.

خدا وکیلی کیف کردم!
واقعا یه شاهکار لیاقت همچین کیفیتی رو داره!سر قسمت روزنامه ها دهنم باز مونده بود و همین ابتدا به آریان عزیز تبریک میگم و واقعا ازش متشکرم واقعا کولاک کردی اون قسمت!ترجمه بهنام عزیز هم متناسب با لحن و فضای این کمیک و همچنین شیوه نگارش جف جانز که کاملا برخلاف کمیک های قبلیش که ترجمه راحتی داشتن و این یکی استثنا سخت بود عالی تفهیم شد و بهنام از این امتحان موفق بیرون اومد و خیلی ازشون سپاسگزارم و امیدوارم تا آخرین شماره این همکاری عالی بین این دو عزیز ادامه داشته باشه تا این کمیک بی نظیر با کیفیت مناسب به دست علاقه مندان برسه باز هم خسته نباشید میگم!
در مورد شروع داستان باید گفت که واقعا لیاقت تجدید چاپ رو داشته قطعا اگر همین شیوه رو تا ادامه در پیش بگیره قطعا ادای احترام و ادامه و گسترش درخور شایسته استاد بزرگوار آلن مور کبیر میشه که واقعا شاید در سینما به حق خودش نرسید ولی لااقل با ادامه میراث بزرگش ادای دین عظیمی به این شخصیت فراموش نشدنی عرصه کمیک میشه!
ترکیب و شیمی واچمن و دنیای دیسی(سوپرمن و…) برخلاف نظر اکثر خوانندگان قبل از اومدن این کمیک و همینطور شک و شبهات به توانایی جانز در این سبک واقعا بر طرف شد و همه چی به صورت امیدوار کننده ای پیش میره و واقعا این حس شک به ادامه این سری بدون آلن مور جای خودشو به خوش بینی داده و احتمالا باید با شاهکار دیگه ای در عرصه کمیک آماده باشیم.
همونطور که از کاور این کمیک و همینطور مقدمه ابتدایی این کمیک به چشم میخوره دنیا به مرز خطری وصف نشدنی رو به رو شده و به لبه خودش رسیده و فضای ملتهب مردمان این کمیک آدمو بدون شک به یاد فضای دوران معاصر و کشمکش های ابرقدرتها جهانی میندازه ولی خب اینبار واژگان و کلمات این داستان بسیار فرق کردن و بازیگران این داستان پا رو بسیار فراتر از حد معمول میذارن فقط شنیدن تقابل سوپرمن و دکتر منهتن تنها کافیه تا متوجه اوضاع پیچیده این داستان بشیم!
جف جانز به نظرم در گام اول خواننده رو خوب و هنرمندانه وارد فضای این داستان کرده و یجور حس مرموز و در پی کشف حقایق رو به داستان گنجونده و ما رو ابتدا با افکار رورشاک و ذهنیتش وارد داستان کرده.
واقعا این چه خطریه که شخصیتهای دیسی و واچمن باید به مقابله با اون برند؟!و چه روندی رو باید برای این داستان پیش بینی کرد؟برخورد شخصیتهایی مثل لکس لوثر و آزماندیاس،بتمن و رورشاک و سوپرمن و دکتر منهتن به چه نحوی خواهد بود؟اینا یه سری سوالات ساده ان که به تنهایی و بدون حتی توجه به داستان این کمیک آدمو میخکوب این کمیک و نیازمند ادامه این کمیک میکنه!
با تشکر فراوان بابت آماده کردن این اثر گرانبها

پاسخ دهید

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئواجاره ویلا و فروش ویلا شمالسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلافروش ویلاویلا شمالویلا زیباکنار