کمیک ساعت قیامت – شماره سوم

پس از انتشار کمیک جهان دی سی تولد دوباره‌ (DC Universe Rebirth) که در آن جهان دی سی به تولدی دوباره دست پیدا کرد و تقریباً به حالت قبل از رخداد فلش پوینت برگشت؛ اعلام شد که در پس پردۀ جریان مربوط به تغییر تاریخچه‌ی جهان دی سی در داستان‌های سری The New 52، یک شخص مرموز قرار دارد و او کسی نیست جز دکتر منهتن (Dr. Manhattan) که یکی از شخصیت های کمیک بوک معروف و تحسین شده‌ی نگهبانان (Watchmen) می‌باشد. پس از وقایع داستان نگهبانان که در دهه‌ی هشتاد میلادی و در دنیایی جدا از جهان اصلی دی سی جریان داشت، ظاهراً دکتر منهتن دست به اقدامات عجیبی زده است.
در اثر جدید جف جانز و گری فرانک به نام ساعت قیامت (Doomsday Clock)، قرار است که یک سری رازها در دنیای دی سی فاش گردد، و از همه مهم تر گروه نگهبانان احیاء و به دنیای اصلی حال حاضر دی سی ملحق شود که این یک اقدام جسورانه از سوی دی سی و جف جانز به حساب می آید.
در این داستان، از قرار معلوم شاهد تقابل سوپرمن با دکتر منهتن (نبرد بین قدرتمندترین افراد در عالم کمیک!) خواهیم بود. هم چنین همکاری لکس لوثر و آزیمندیاس (شخصیت ضد قهرمان داستان نگهبانان) که هر دو باهوش ترین انسان‌های دنیای خودشان هستند و البته رویارویی بتمن با رورشاک (پارتیزانِ خشن داستان نگهبانان) که در اصل تداعی گر تقابل برترین پارتیزان ها و کارآگاهان دنیای دی سی می باشد.
همه اینها به خودی خود می توانند جذاب ترین لحظات را برای هواداران دی سی به ارمغان آورند. پس شما را به این ماجراجوئی جدید در جهان دی سی دعوت می کنیم…

چند ساعت مانده به قیامت!

ساعت قیامت

قسمت اول

ساعت قیامت

عنـوان: ساعت قیامت – قسمت اول

انگلیسی: Doomsday Clock 01

سال انتشار: ۲۲ نوامبر ۲۰۱۷ – ۱ آذر ۱۳۹۶

نویسنده: جف جانز

طراح: گری فرانک

متـرجم: بهنــام احمــدی

ادیتـور و گـرافیست: آریــان نعـمتـی

درجه سنی: ۱۵+ (Teen Plus)

امتیاز از (Comic Book Round Up): ۸.۶/۱۰

امتیاز از (Good Reads): ۴.۱/۵

قسمت دوم

عنـوان: ساعت قیامت – قسمت دوم

انگلیسی: Doomsday Clock 02

سال انتشار: ۲۷ دسامبر ۲۰۱۷ – ۶ دی ۱۳۹۶

نویسنده: جف جانز

طراح: گری فرانک

متـرجم: بهنــام احمــدی

ادیتـور و گـرافیست: عــلی مجـیـدیـان

درجه سنی: ۱۵+ (Teen Plus)

امتیاز از (Comic Book Round Up): ۸.۶/۱۰

امتیاز از (Good Reads): ۴.۱/۵

ساعت قیامت

قسمت سوم

ساعت قیامت

عنـوان: ساعت قیامت – قسمت سوم

انگلیسی: Doomsday Clock 03

سال انتشار: ۲۴ ژانویه ۲۰۱۸ – ۴ بهمن ۱۳۹۶

نویسنده: جف جانز

طراح: گری فرانک

متـرجم: بهنــام احمــدی

ادیتـور و گـرافیست: عــلی مجـیـدیـان و وحید اویسی؛ با تشکر از عادل اسلامی

درجه سنی: ۱۵+ (Teen Plus)

امتیاز از (Comic Book Round Up): ۸.۵/۱۰

امتیاز از (Good Reads): ۳.۹/۵

11 نظرات
 1. شایان محمودی می گوید

  نقد و بررسی شماره اول کمیک ساعت قیامت
  سال های ساله که تو دنیای کمیک از هر کسی میپرسی به نظرت بهترین کمیکای تاریخ چیا هستن یکی از گزینه هایی که به احتمال خیلی زیاد میشنوی شاهکار جاودانه آلن مور یعنی کمیک واچمن ه کمیکی که خیلی از منتقدین کمیک اون رو به عنوان بهترین کمیک تاریخ صنعت کمیک می شناسن.
  ولی یکی از بارز ترین ویژگی هایی که کمیک های نگهبانان و شخصیتاش داشتن این بود که هرگز وارد دنیای دی سی نشدن و انصافا همیشه خدا فانتزی خیلی از طرفدارا این بود که شخصیتایی مث رورشاک و دکترمنهتن رو در کنار بقیه قهمانای محبوب دی سی ببینن و البته مساله ای که دیگه آرزو نیست و حالا به دست نویسنده اسطوره ای دو دهه اخیر دی سی یعنی جف جانز به حقیقت پیوسته.
  اولین باری که اعلام شد دی سی قراره این کمیکو چاپ کنه خیلی از هواداران دو آتیشه سری اصلی واچمن دادشون رفت هوا که ای دارید به اثر و میراث اسطوره ی ما آلن مور دست درازی میکنید ولی باید بگم این کمیک هر چیزی بود به جز دست درازی..
  داستان کمیک ۱۲ قسمتی ساعت قیامت بی نظیر شروع میشه شروعی که از همون ابتداش یه جورایی آدمو یاد تم و حال هوای کمیکای واچمن میندازه یه ادای احترام ظریف توی آغاز کمیک که کاملا به مخاطب تفهیم میکنه این کمیک دست درازی به میراث آلن مور نیست گسترش میراثشه! تک تک دیالوگایی که ابتدای کمیک بیان میشن آدم رو به فکر فرو میبره همون لحظه ای که اخبار داخل کمیک از جلوی چشمام رد میشد یه لحظه تصور میکردم این کمیک چقدر داره .قشنگ اشاره میکنه به چیزایی که ما تو زندگی حال حاضر خومونم باهاش درگیریم و البته که خودمونو زدیم به بی خبری این اتفاق که یه کمیک هم بتونه داستانشو زیبا روایت کنه و هم بتونه خودشو به دنیای واقعی بیرون کمیک تطبیق بده مساله ای ه که تو هر کمیکی دیده نمیشه و اینجا با قلم شیوای جف جانز میسر شده. خود داستان هر لحظه یه سورپرایز همراه خودش داره چه لحظه ای که آزمندیاس ظاهر میشه و چه لحظه ای که رورشاک خودشو نشون میده و کلیدا رو از دسترس زندانی خارج میکنه هم صحنه هایی هستن که میتونن هرفردی رو که طرفدار کمیک باشه به وجد بیارن پس این از بخش داستان و نویسندگی که به نظر من بی شک نمرش ۱۰/۱۰
  از طرف دیگه مساله طراحی های کمیک مطرحه که به نظر من گری فرانک واقعا خیلی خوب از پسش بر امده هر جند که من به شخصه زیاد با فرانک حال نمیکنم ولی اینجا تو تمام صحنه ها تونسته خودشو با لحن کمیک و تم خاصش هماهنگ کنه مساله ای که باعث میشه مخاطب بیشتر جذب این کمیک زیبا بشه.
  اما از این ها که بگذریم میرسیم به ادیت و ترجمه.
  اول در مورد ادیت بگم که فک کنم همون دو صفحه روزنامه اخر کمیک کافیه تا سختی کار آریان و وقتی که گذاشته و زحمتی که برای این کمیک کشیده مشخص بشه(و صد البته میگم کاری رو تحویل داده که تو هیچ جای دنیای پید نخواهید کرد.
  ترجمه رو هم فقط میتونم بگم بی نظیر بود اصن فک نمیکنم از کمیکی که بهنام مترجمش باشه چیزی جز این انتظار بره.
  ممنون از هر دو عزیز و تمام عزیزانی که برای آماده شدن این کمیک زحمت کشیدن من که به شدت منتظر قسمتای بعدیشم.

 2. amir batman می گوید

  با سلام
  خیلی ممنون که این کمیک شاهکار رو ترجمه کردید. من که واقعا لذت بردم از این کمیک!
  مخصوصا با ترجمه ی اقای احمدی و ادیت اقای نعمتی که واقعا عالی هستن. داستان واقعا عالیه و یک پیچیدگی خاصی داره.
  فقط یک سوال برام ایجاد شد اولین دیالوگ کمیک که میگه ۲۲ نوامبر ۱۹۹۲ یعنی این اتفاقات تو همون سال افتاده یا این که در زمان حال دی سی یا…
  لطفا جواب بدید من واقعا گیج شدم
  خب بریم سراغ داستان:
  داستان واقعا خوب شروع میشه همونطور که اقای جف جانز هم گفته بود صفحه ی اول نمایان گر داستان هستش. مانند شماره ی یک کمیک واچمن که تو همون صفحه ی اول تو یه پانل ۷ یا۸ تایی داستان و فضای داستان رو برای ما بازگو کرد.
  واقعا هم حجم مطالب سنگین بود و زیاد بود و البته کیفیت ترجمه و ادیت هم عالی بود مخصوصا اون سه چهار صفحه ی پایانی کمیک که دو صفحه روزنامه بود و واقعا دوستان خیلی خوب از پس این دو صفحه براومدن(از نظر پاک کردن تصاویر یا ادیت و ترجمه که واقعا استادانه بود).
  خب……برسیم به نمره:
  نمره به نویسنده ی داستان یعنی جف جانز که اگه با همین دست فرمون بره میزنه رو دست نیل گیمن و الن مور که به ترتیب کمیک های شاهکاری به نام های سندمن و واچمن رو نوشتن. جانز توی این قسمت خیلی خوب از پس ورود شخصیت ها و شخصیت پردازی و اینا بر اومد علاوه بر اون کاملا مارو (یا شاید من رو) برای شماره بعدی مشتاق میکنه. پس با این حساب نمرش از ۱۰، ۱۰ هستش.
  نمره به طراحی : من خودم از طراحی های فرانک خوشم میاد و بهش از ۱۰ ۱۰ میدم البته ناگفته نماند از پس این کمیک خیلی خوب براومد.
  نمره به ترجمه و ادیت هم از ۱۰ صد در صد ۱۰ هستش.
  بیصبرانه منتظر شماره های بعدی هستم.

 3. Chalchalak می گوید

  خدا وکیلی کیف کردم!
  واقعا یه شاهکار لیاقت همچین کیفیتی رو داره!سر قسمت روزنامه ها دهنم باز مونده بود و همین ابتدا به آریان عزیز تبریک میگم و واقعا ازش متشکرم واقعا کولاک کردی اون قسمت!ترجمه بهنام عزیز هم متناسب با لحن و فضای این کمیک و همچنین شیوه نگارش جف جانز که کاملا برخلاف کمیک های قبلیش که ترجمه راحتی داشتن و این یکی استثنا سخت بود عالی تفهیم شد و بهنام از این امتحان موفق بیرون اومد و خیلی ازشون سپاسگزارم و امیدوارم تا آخرین شماره این همکاری عالی بین این دو عزیز ادامه داشته باشه تا این کمیک بی نظیر با کیفیت مناسب به دست علاقه مندان برسه باز هم خسته نباشید میگم!
  در مورد شروع داستان باید گفت که واقعا لیاقت تجدید چاپ رو داشته قطعا اگر همین شیوه رو تا ادامه در پیش بگیره قطعا ادای احترام و ادامه و گسترش درخور شایسته استاد بزرگوار آلن مور کبیر میشه که واقعا شاید در سینما به حق خودش نرسید ولی لااقل با ادامه میراث بزرگش ادای دین عظیمی به این شخصیت فراموش نشدنی عرصه کمیک میشه!
  ترکیب و شیمی واچمن و دنیای دیسی(سوپرمن و…) برخلاف نظر اکثر خوانندگان قبل از اومدن این کمیک و همینطور شک و شبهات به توانایی جانز در این سبک واقعا بر طرف شد و همه چی به صورت امیدوار کننده ای پیش میره و واقعا این حس شک به ادامه این سری بدون آلن مور جای خودشو به خوش بینی داده و احتمالا باید با شاهکار دیگه ای در عرصه کمیک آماده باشیم.
  همونطور که از کاور این کمیک و همینطور مقدمه ابتدایی این کمیک به چشم میخوره دنیا به مرز خطری وصف نشدنی رو به رو شده و به لبه خودش رسیده و فضای ملتهب مردمان این کمیک آدمو بدون شک به یاد فضای دوران معاصر و کشمکش های ابرقدرتها جهانی میندازه ولی خب اینبار واژگان و کلمات این داستان بسیار فرق کردن و بازیگران این داستان پا رو بسیار فراتر از حد معمول میذارن فقط شنیدن تقابل سوپرمن و دکتر منهتن تنها کافیه تا متوجه اوضاع پیچیده این داستان بشیم!
  جف جانز به نظرم در گام اول خواننده رو خوب و هنرمندانه وارد فضای این داستان کرده و یجور حس مرموز و در پی کشف حقایق رو به داستان گنجونده و ما رو ابتدا با افکار رورشاک و ذهنیتش وارد داستان کرده.
  واقعا این چه خطریه که شخصیتهای دیسی و واچمن باید به مقابله با اون برند؟!و چه روندی رو باید برای این داستان پیش بینی کرد؟برخورد شخصیتهایی مثل لکس لوثر و آزماندیاس،بتمن و رورشاک و سوپرمن و دکتر منهتن به چه نحوی خواهد بود؟اینا یه سری سوالات ساده ان که به تنهایی و بدون حتی توجه به داستان این کمیک آدمو میخکوب این کمیک و نیازمند ادامه این کمیک میکنه!
  با تشکر فراوان بابت آماده کردن این اثر گرانبها

 4. S. Mahdi می گوید

  نقد شمارۀ یک کمیک «ساعت قیامت» :
  واقعیتش، اولش که خبر چاپ این کمیک اومد خیلی نگران بودم، که نکنه میراث “آلن مور” کبیر خراب بشه، با اینکه مُهر “جف جانز” روی کمیک بود ولی بازم نگران بودم… اما وقتی کمیک رو خوندم چیزی جز هیجان و خوشحالی حس نمیکردم، بریم سروقت نقد :
  اولین نکته ای که خیلی توجه من رو جلب کرد، وفاداری فوق العاده جف جانز به حال و هوای بینظیر کمیک «واچمن» بود… برای مثال میبینیم که جانز که همیشه متناش سبکه، اینبار همانند آلن مور، متن های سنگین مینویسه، برای من مهمترین چیز این بود که این کمیک نه تنها میراث آلن مور رو خراب نکرد، بلکه همونطور که آقا شایان گفت، این میراث رو گسترش داد، من عاشق حال و هوای این کمیکم، چون دقیقا همون حال و هوای بینظیر سری واچمن رو داره. داستان کمیک بسیار جالبه و اگه سری کمیک واچمن رو خونده باشید (یا حداقل فیلمش رو دیده باشین) کاملا متوجه داستان کمیک میشید و کمیک داستان بسیار گیرا و درعین حال جذابی داره. همچنین وقتی کمیک رو میخونید و متوجه داستانش میشید، میفهمید که ساعت قیامت هوشمندانه ترین انتخاب برای نام این کمیک بود. جانز همچنین شخصیت های جدیدی رو بهمون معرفی میکنه که در نگاه اول جالب هستند و باید در ادامه ببینیم چه میشن (درضمن دقت کردین جانز تو خلق این کاراکتر های جدید مثل همین رورشاک جدید سعی کرد دقیقا مثل آلن مور عمل کنه؟ چون مهمترین عاملی که به نوعی باعث میشه ما عاشق شخصیت های واچمن بشیم، اینه که اونا هیچکدومشون به هیچ وجه perfect نیستن و همین باعث میشه ما با اونا همذات پنداری کنیم و این شخصیت های جدید هم همینطورن؛ مثلا این رورشاک جدید انگار دچار آلزایمر یا پارانوییا ـه (رورشاک اصلی هم پارانوییا داشت) که حتما تو قسمت های بعدی بیشتر در این مورد میفهمیم.) و البته بعد از خوندن این کمیک خیلی هیجان زده شدم تا ببینم در آینده قرار چه رخ بده و این ماجراها چگونه به مالتیورس دی سی ربط پیدا میکنن و چی میشه که قهرمانان این دنیاها دربرار هم قرار میگیرند.
  طراحی های “گری فرانک” هم واقعا عالی بود و به طرز فوق العاده ای فضای آخرالزمانی این کمیک رو نشون میده و تو پانل بندی هم سعی کرده تاجای ممکن به سبک پانل بندی سری واچمن وفادار باشه (مثل صفحه اول کمیک که کاملا ادای احترامیست به صفحه اول کمیک واچمن) و تو رنگ آمیزی هم خیلی خوب عمل کرده (البته رنگ آمیزی این کمیک قابل مقایسه با رنگ آمیزی های سری واچمن نیست.) و البته جُزئیات خوبی هم داره.
  نمره به داستان : ۱۰ از ۱۰
  نمره به طراحی : ۱۰ از ۱۰

  ……………………………………………………………………………………………..

  ترجمه : ترجمه آقای احمدی مثل همیشه حرف نداشت و واقعا با وجود اینکه اینبار متن نویسی جف جانز خیلی سختر شده بود، ایشون بازم خوب عمل کردن و ترجمشون خیلی با فضای کمیک مطابقت داشت.
  ادیت : ادیت آقای نعمتی به معنای یک کلمه “فوق العاده” بود. واقعا نمیدونم چی بگم. انتخاب فونت بینظیر بود، ادیت کاور عالی بود، جملات دقیقا مثل نسخه اصلی تو حباب ها جاگذاری شدن و ادیت اون چند صفحه روزنامه آخر کمیک هم که دیگه حرفی باقی نمیذاره؛ امیدوارم تو تمام قسمت های بعدی هم خودِ آقای نعمتی ادیتور باشن تا ما با بالاترین کیفیت ممکن رو به رو باشیم.
  نمره به ترجمه : ۱۰ از ۱۰
  نمره به ادیت : ۱۰ از ۱۰
  تشکر ویژه از آقای احمدی و آقای نعمتی و سایت کمیک اسکواد بابت ترجمه و ادیت (با بهترین و بالاترین کیفیت ممکن) این کمیک بینظیر، خدا قوت.

 5. rock می گوید

  ببخشید اجازه دارم بپرسم شماره دو کی تکمیل میشه؟

  1. ارشیا بشیری می گوید

   بله عزیز
   هر کاربری حق داره سوال بپرسه، ما هم موظفیم جواب بدیم

   کمیک ساعت قیامت بعد از عید ادامه پیدا میکنه

   و تا شماره چهارمش ادیت خواهد شد تا اواسط اردیبهشت

   نگران هم نباشید
   جوری برنامه اش رو می چینیم دیگه بیشتر از یک هفته دو هفته تاخیر نخوره
   تا برسیم به انتشار دو ماه یه بار دیسی و شماره پنجم

 6. amir batman می گوید

  به به واقعا عالی بود شماره ی دوم. ایشالا تو همین هفته منتظر نقد مفصل بنده برای شماره دوم کمیک ساعت قیامت باشید…

 7. rock می گوید

  همه کمیک فن ها میدونن که کمیک واچمن به قلم آلن مور از بهترین های روزگاره وادامه دادن میراث این کمیک فقط کار یه نفره و اونم کسی نیست جز جف جانز.

  کلا حالا هوای واچمن تو ساعت قیامت کاملا رعایت شده و تم اصلی و بیس کار ثابت هست و این واقعا جای تبریک گفتن به آقای جانز داره.شخصیت های شیمی خوبی با هم دارن و دیالوگ های بینشون خیلی خوب و درست نوشته شده.مخصوصا این رورشاک جدیده که خیلی خفنه!!!زودترمنتظرتقابلش با بتمن هستم که باید خیلی جالب باشه.این شماره های اول که هنوز وارد داستان اصلی نشده و هنوز داره مارو برای شماره های بعد آماده میکنه.

  ترجمه:ماشالا کار آقا بهنام خیلی خوب بود.دیالوگ ها کاملا خوب و عالی ترجمه شده بود.درواقع کمیک های جف جانز بدون ترجمه های آقای احمدی اصن لذتی نداره…

  ادیت:خیلی خیلی عالی بود.دو شماره دست بهترین گرافیست های سایت افتاد و هرکدوم توی کار گل کاشتن.از اون چند صفحه آخر قشنگ معلومه که خوره فوتوشاپ هستن.فقط یه سوال دارم:ادیتور های اسکواد هرکدوم یه سبک متفاوت دارن؟مثلا آقای مجیدیان خروف رو بولد در داخل حباب قرار میدن ولی آقای نعمتی بصورت عادی تو حباب میذارن .یا مثلا آقای صادقی تو حباب هایی که آوا های مختلفی دارن فونت متفاوتی بکار میگیرن.خواستم بدونم این تفاوت ها ریتم کمیک رو یذره بهم نمیریزه؟

  آها راستی یادم رفت از آقای بشیری بابت پاسخ گوییشون تشکر کنم.دمتون گرم واقعا…

 8. Arman.Safa می گوید

  به نظرم یک ایرادی که  قسمت دوم داشت و یکم تو ذوق می خورد، رو در رو شدن ازیمندیس و لوثر بود که خیلی سریع ازش عبور کرد و می تونست بیشتر بسط پیدا کنه و جذاب تر بشه. تا الان بهترین شماره، شماره ۴ بوده.

  جدا از ترجمه ی خوبتون، این دوتا کمیک عالی ویرایش شده اند.به ویژه ادیت هنرمندانه ی صفحات آخر بعد داستان.

  باریکلا به مترجم و ادیتور

 9. S. Mahdi می گوید

  نقد شمارهٔ ۲ کمیک «ساعت قیامت» :

  جهان نگهبانان درحال نابودی است… و تنها کسی میتواند آنرا نجات دهد دکتر منهتن است!
  در این قسمت هم، مثل قسمت قبل شاهد وفاداری فوق‌العاده “جف جانز” به حال و هوای کمیک واچمن بودیم. این قسمت اما بیشتر حالت پیش زمینه‌ای داشت و شاهد جست‌وجوی آزمندیاس و رورشاکِ جدید به‌دنبال دکتر منهتن بودیم. داستان بسیار رَوون روایت میشه و داستان سر راستی داره اما من مطمئنم که داستان به همین سادگی دنبال نخواهد شد و انتظار داستانی بزرگتر و پیچیده‌تری رو دارم. جانز به خوبی شباهت های بین دنیای دی سی و واچمن رو به تصویر میکشه. اما بی‌شک عجیب ترین و هیجان انگیزترین بخش کمیک، پایانش بود… بازگشت کمدین از مرگ! خب انتظاری که میره اینه که جانز در قسمت بعد یک توضیح منطقی برای بازگشت کمدین ارائه بده و گند نزده بهش (که با سابقه ای که از جانز سراغ داریم بعیده گند بزنه) همچنین من انتظار دارم در قسمت های بعدی، کمیک مثل کمیک واچمن بیشتر دارای تم های روانشناسی بشه و شاهد جملات عمیق باشیم نه اینکه فقط یک رویداد هیجان انگیز باشه، چون از این رویداد نام بزرگ واچمن -بهترین و عمیق ترین کمیک تاریخ- رو یدک میکشه.
  طراحی های “گری فرانک” هم مثل قسمت قبلی عالی بود. با جزئیات خوب و هماهنگ با تم دارک داستان.
  نمره به داستان : ۸/۲۵ از ۱۰
  نمره به طراحی : ۱۰ از ۱۰

  …………………………………….

  ترجمه : ترجمه آقا بهنام مثل قسمت قبلی عالی بود و خیلی با تم داستان هماهنگ بود و بسیار رَوون هم بود.
  ادیت : ادیت آقای مجیدیان هم خیلی خوب بود و بسیار به ادیت قسمت قبلی (که توسط آقای نعمتی انجام شده بود)  شباهت داشت و همه چیز عالی و تمیز کار شده بود.
  نمره به ترجمه : ۱۰ از ۱۰
  نمره به ادیت : ۱۰ از ۱۰
  تشکر و خسته نباشید ویژه با آقای احمدی، آقای مجیدیان و سایت کمیک اسکواد که این کمیک رو داره با بهترین کیفیت برامون ترجمه و ادیت میکنه.

 10. Arman.Safa می گوید

  باز هم تاخیر در انتشار این کمیک. شماره ی ۵ و ۶ هر کدوم به ترتیب ۱ هفته و ۱ ماه عقب افتادند.

  فک کنم تا قبل تموم شدن ساعت  قیامت، قیامت برسه.

  واچمن با اون عظمت مرتب تو یک سال منتشر شد.

   

ارسال یک پاسخ

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئواجاره ویلا و فروش ویلا شمالسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلافروش ویلااجاره ویلافروش ویلاویلا شمالویلا زیباکنار